Sealey START800
4 pages
Loading...
9 Have fresh water and soap nearby in case battery acid contacts skin, clothing or eyes.
running water for at least 15 minutes and seek immediate medical attention.
which is high enough to weld a ring or the like to metal, which would cause severe burns.
8 DO NOT smoke or allow a spark or flame in the vicinity of battery or engine.
1.4. CHARGING SAFETY INSTRUCTIONS
manufacturer’s hand book. IF IN ANY DOUBT CONSULT A QUALIFIED ELECTRICIAN.
9 Ensure the output of the charger is the same voltage as the battery.
gases from a lead acid battery, and DO NOT cover or obstruct the charger ventilation louvres.
9 precautions described in part 1.3).
9 If the battery terminals are corroded or dirty clean them before attaching the power clamps.
9 Keep children and unauthorised persons away from the working area.
8 DO NOT try to charge a non-rechargeable battery.
8 DO NOT try to charge battery if battery fluid is frozen.
them to touch the battery terminals.
8 DO NOT pull the cables or clamps from the battery terminals.
8 DO NOT use charger inside vehicle or inside engine compartment.
8 DO NOT use the charger for a task for which it is not designed.
WARNING! DO NOT simultaneously charge batteries of different capacities or discharge levels.
9 When not in use, store the charger carefully in a safe, dry, childproof location.
2. INTRODUCTION
3. SPECIFICATION
Model no: ..............................................................START800
Output: ........................................................................12/24V
Output charge peak(EN): .........................................110(75A)
Output start peak(EN): ........................................ 800A(640A)
Battery range: .......................................................20-1200Ah
Input charge: ......................................................................4A
Input start: ........................................................................ 28A
Charging rates: .................................................................... 8
Supply: ...........................................................................400V
Polarity protection: ........................................ Fuse (3 x 110A)