Sharp AQUOS LC-60LE640U - User Manual
Sharp AQUOS LC-60LE640U
2 pages
Loading...
LC-60LE640U
The 60LE640 is part of our high-definition AQUOS®
LED TV line. This 60 1/32” (diagonal) model features
our 1080p edge lit LED panel, delivering natural,
vibrant picture quality. And with built-in Wi-Fi and
our SmartCentral user interface, you’ll have access to
today’s most popular apps and movies on demand.
MODEL OVERVIEW
FEATURES
60” LED SMART TV
60” Class (60 1/32” diagonal) (over 20%
more screen area than a 55” Class)
Full HD 1080p
Edge lit LED
Built-in Wi-Fi
SmartCentral user interface with access
to Netflix, Vudu, CinemaNow, YouTube,
Facebook, and Twitter
120Hz refresh rate
Vyper Drive
Optimally designed AQUOS
LED TVs enhance brightness
and color vibrancy. Higher
refresh rates deliver crisp
picture detail with less blur.
Picture perfection
Dedicated support from
AQUOS ADVANTAGE LIVE
experts means priority service,
from available remote TV setup
to live technical support.
We’re here for you
All AQUOS® LED TVs use 50%
less energy than even our TVs
from 2010.
Big TV, smaller energy footprint
Built-in Wi-Fi gets you connected
with the most popular apps, like
Facebook and Twitter, and movies
on demand from Netflix
to CinemaNow.
Smart TVs ahead of the class
Questions and Answers
  • E
    Eric ValenciaJul 26, 2025
    Why does my Sharp AQUOS LC-60LE640U power suddenly turn off?
    • C
      cohenjonathanJul 27, 2025
  • O
    oatkinsAug 1, 2025
    Why is my Sharp AQUOS LC-60LE640U remote control not working?
    • S
      Stephen HarrisonAug 1, 2025
  • A
    Alexis VillaAug 8, 2025
    How to troubleshoot no power on my Sharp LCD TV?
    • M
      Margaret SheltonAug 8, 2025
  • M
    Melissa DawsonAug 14, 2025
    What to do if my Sharp AQUOS LC-60LE640U has strange colors?
    • U
      uandersonAug 14, 2025
  • G
    Garrett DaltonAug 20, 2025
    What to do if my Sharp AQUOS LC-60LE640U LCD TV cannot be operated?
    • L
      Lori FloresAug 20, 2025
Sharp AQUOS LC-60LE640U Specifications
Power IconPower
power consumption AC188 watts
power sourceAC 120V
Display IconDisplay
screen size class60
pixel resolution1080p
viewing angles176/176
Audio IconAudio
audio system10W + 10W