Sharp LC-52D62U - Specifications; Models and Screen Sizes; Panel and Resolution; Performance Metrics
Sharp LC-52D62U
2 pages
Loading...
SHARP ELECTRONICS CORPORATION
Sharp Plaza, Mahwah, NJ 07430-2135
For more information call: 1-800-BE-SHARP or email at: aquos@sharpusa.com
www.sharpusa.com
© 2007 Sharp Electronics Corporation Printed in the U.S.A. 01-18-07 AQ-02-192
06L092
Specifications
Models LC-52D62U LC-46D62U LC-42D62U LC-37D62U LC-32D62U
Screen Size*
1
52" 46" 42" 37" 32"
Panel Type Advanced Super View / Black TFT LCD Panel
Pixel Resolution 1920 x 1080
Brightness 450cd/m
2
Viewing Angle 176°H / 176°V
Lamp Life*
4
60,000 hours
Audio System 15 W + 15 W 15 W + 15 W 10 W + 10 W 10 W + 10 W 10 W + 10 W
Tuning System ATSC / QAM / NTSC
Dynamic Contrast Ratio with
Enhanced Picture Contrast Technology 10,000:1 10,000:1 6000:1 8500:1 10,000:1
Native Contrast Ratio 2000:1 2000:1 1200:1 1700:1 2000:1
Aspect Ratio 16:9
Response Time*
2
4ms 4ms 6ms 6ms 6ms
HDMI™ Input 2 (1080p compatible)
HD Component Input 2
S-Video Input 1
Composite Video Input (A/V) 3
Audio Inputs (L/R) 4
Back-Light System 4-wavelength 4-wavelength 3-wavelength 3-wavelength 3-wavelength
Limited Warranty*
5
1 year parts and labor
Cabinet Color High Gloss Black High Gloss Black Black Black Black
Table Stand Included
Power Consumption AC 302W 270W 247W 203W 165W
Power Source 110 - 240V
TV Dimensions (wxhxd) (inches)
TV with Stand and Speakers
Net Weight ( in pounds)
TV with Stand and Speakers
TV with Speakers only 82.7 70.6 66.2 43.0 36.4
UPC 074000363694 074000363700 074000363717 074000363977 074000363984
Actual screen size 52-1/32" measured diagonally (52), 46" measured diagonally (46), 42-1/64" measured diagonally (42), 37-1/64" measured diagonally (37) and 31-1/2" measured diagonally (32).