Sharp LC-60EQ10U - Brochure & Specs Manual
Sharp LC-60EQ10U
3 pages
Loading...
LC-60EQ10U
60"
CLASS
LED Smart TV
(Diagonal)
QUATTRON
Finer details and a billion
more shades of colour
SMART
SmartCentral 3.0 integrates
cable, satellite and
streaming channels, apps,
mobile connectivity
SIZE
20% more screen area than a
55” class (diagonal)
1
DESIGN
Slim design, black nish
2 MILLION MORE SUBPIXELS FOR FINER DETAILS AND
A BILLION MORE SHADES OF COLOUR
1 dynamic contrast ratio and a 240Hz refresh rate for advanced clarity during fast-motion scenes. This TV
to movies with Netix
®
and Vudu
®
, to videos with YouTube
, music with Pandora
and Rhapsody
, social with
Facebook
, and the best of gaming.
2
Now, virtually everything you do on the TV can be done from your
interrupting what you’re watching, and launch it seamlessly.
Change channels, volume, or inputs and
connection.
1
Based on data available as of January 20, 2014.
Not all services available in all areas. Some services require subscription.
Separate IR repeater necessary.
• Quattron™ technology for ner
details, billion more shades of
colour
cable, satellite, and streaming
channels, apps, mobile
connectivity
• 8 million : 1 dynamic contrast
ratio
• 240Hz refresh rate
• Slim design, super-thin
bezel
• Powerful 20W audio