Sony SWF-BR100 - Service Manual
Sony SWF-BR100
42 pages
Loading...
SERVICE MANUAL
Sony Corporation
Published by Sony Techno Create Corporation
SWF-BR100
WIRELESS SUBWOOFER
2014D33-1
©
US Model
Canadian Model
AEP Model
UK Model
Australian Model
Chinese Model
Mexican Model
Chilean Model
New Zealand Model
Hong Kong Model
Taiwan Model
Ver. 1.1 2014.04
All of the units included in the SWF-BR100 (wire-
less transceiver: UWT-BR100, Audio cable), and
the TV corresponding to SWF-BR100 are required
to con rming operation of SWF-BR100.
Check in advance that you have all of the units.
Refer to the operating instructions of the SWF-
BR100 or operating instructions of the TV corre-
sponding to SWF-BR100 for the operation method.
SPECIFICATIONS
Wireless Subwoofer
(SWF-BR100)
Amplier section
For U.S.A model:
(FTC)
With 4 ohms load, subwoofer
channel driven, from 30 - 150 Hz;
rated 45 W per channel minimum
RMS power, with no more than 1%
total harmonic distortion from 250
milliwatts to rated output.
POWER OUTPUT (reference)
100 W (per channel at 4 ohms,
100 Hz)
For except US model:
POWER OUTPUT (rated)
70 W (4 ohms, 100 Hz, 1% THD)
(Except Chinese model)
70 W (4 ohms, 100 Hz)
(Chinese model)
POWER OUTPUT (reference)
100 W (4 ohms, 100 Hz)
(Except Chinese model)
Speaker System
Subwoofer, sealed enclosure
Speaker Unit
200 mm cone type
Rated impedance
4 ohms
Power requirements
120 V AC, 60 Hz
(US, Canadian and Mexican models)
220V - 240V AC, 50/60 Hz
(UK and Hong Kong models)
240V AC, 50/60 Hz
(Australian and New Zealand models)
220V AC, 50/60 Hz (Chinese model)
110V AC, 50/60 Hz (Taiwan model)
120V - 240V AC, 50/60 Hz (other models)
Power consumption
On: 30W
Standby mode: 0.5W or less
Dimensions (approx.) (w/h/d)
272 mm x 306 mm x 395 mm