Sony TA-E1000ESD - Electrical Parts List
Sony TA-E1000ESD
43 pages
Loading...
NOTE:
o
Due
to
standardizalion,
replacements
in the.parts
list
may
be
different
from the
parts
specllleo
In
the
diagrams
or the
components
used
on the
set'
ltems
marked
"*" are
not
stocked
since
they
aie
seldom
required
for
routine
service'
Some
delay
should
be anticipated
when
ordering
these
items.
o
lf
there
are
two
or
more
same
circuits
in
a set
such
as
a
stereophonic
machine,
only
typical
circuit
parts
may be
indicated
and
capacitors
ancl
resistors
other
same
circuits
may
be
omitted'
Ref.No
Part
No.
Description
901
*A-4333-832-A
*A-4334-039-A
902
903
RemarK
903
90s
905
01 l
912
(WG)....MOUNTED PCB,
DIGITAL
*l-632-454-11
PC
B0AR0,
RY
Â.1-s51-238-00
(AEP,
WG)
"..c0R0'
PoWER
X.r-sss-gso-oo
(E)....coRD,
PowER
À.r-ssg-zzz-rr
(uK)....c0R0. PowER
Â.1-5s9-479-11
(us,
cND)..'.coRD,
*r-og2-+qs-tt Pc
BoARD,
HP
*1-632-447-11 PC BoARD,
SW
*1-632-448-U
PC
BoARD,
YC
*1-632-449-ll
VoL
LED
*1-632-450-11 PC
I
Vot
*1-632-451-11 PC
B
VoL
PIN
MVoL
*1-632-453-1I PC
DISPLAY
*1-533-189-11 HoLDER,
FUSE
*l-632-445-11
(E)....PC
VS
CAPACITOR
c101
l-tl0-335-11
MYLAR
c102
ELECT
ct03
ELECT
c104
r-130-480-00
MYLAR
c105
lOOPF
2.zut
47MF
0.0056MF
0.0015MF
s%
sov
20/o
50v
Z0o/o
l(}V
ïYo
50V
5%
20%
209/o
16V
5%
20oÂ
2Sv
Z0o/o
25V
20o/o
25v
25V
5o/o
50V
bo/o
50V
20o/o
50V
10v
5%
5%
Z0oÂ
50V
20%
16v
5%
5(}v
30oÂ
t6V
20Yo
SYo
îYo
50V
5/o
5/o
Eo/o
50V
So/o
50V
5o/o
50V
cl06
ETECT
0'33MF
éiôt
ELEcr
47MF
ôiiô
i-iso-rsr-oo
fll-rrt
o-olMF
ôiii
1-126-ose-11
ELEcr
loMF
ôiit
i-izo-oss-tt
loMF
c113
10MF
éiia
i-rzo-osg-tr
éiti
i-iio-egs-rt
M'run
looPF
éi5i
i-tto-ags-tt
LavLnn
éiÉt
i-izs-set-oo
2'2MF
cl53
c154
c155
c156
c157
1-126-022-ll
0.33MF
c171
l00PF
éli,
i-ior-szg-oo
cERAMlc
o'olMF
éioo
r-126-044-11
lMF
éroi
i-iso-rss-oo
flt_rtl
0.0lMF
étoi
i-iie-tsg-oo
rtuut
c206
FILM
0.01MF
érol
i-ioz-zrs-st
cERAMlc
47PF
étii
i-igo-ros-oo
flr-ltt
o'lMF
ôr1à
i-igo-tos-oo
Ptl-l'l
o'lMF
éii3
i-iso-tos-oo
Hl-.vl
lMF
sEciloN
ELECTRICAL
LIST
CAPACITORS:
MF:
pF,
PF:
1t'1rF.
RESISTORS
a
All
ohms.
r F: nonflammable
cor
Ls
r
MMH:
mH,
UH:
pH
CND
Canadian
WG
West GermanY
Ref.No
czl4
c2l5
c216
c217
c2l8
Part
No.
Description
FILM
Remark
c224
c225
c226
c227
c228
c229
c232
c233
c234
c235
c236
c237
c238
c240
c24L
c242
c243
cz44
c245
c246
c302
c303
c305
c306
c307
c219
c22o
c22l
c222
ÊLECT
c223
t-136-169-00
l-126-059-ll
CERAMIC
cERAMIC
c309
c310
c311
0ERAMIC
c312
c313
c314
c315
c316
ELÊCT
c318
c319
c320
c410
c411
c412
c4l3
c4l4
ÊLECT
c4r5
c416
0ERAMIC
c4l7
c418
680PF
lOOMF
0.22MF
0.22MF
0.47MF
O.1MF
0.15MF
68OPF
0.l5MF
O,22MF
IOMF
IOMF
O.1MF
0.01MF
0.0lMF
22PF
22PF
O.IMF
SoÂ
50V
5oV
20vo
5%
25V
So/o
50V
25V
20%
25V
SoÂ
50V
20%o
25V
20%
25V
5%o
50V
50Â
50V
20%
50V
SoA
5%
5ov
50V
20%
25u
20%
20%
25V
l6V
O. IMF
lOOMF
10V
30o/o
t6V
50V
20%
lov
30%
16V
5%
50Â
50V
50V
20%
lov
200/o
50V
50V
5%
100v
20%
25V
l00V
20%