Tripp Lite EMS1250UL - User Manual
Tripp Lite EMS1250UL
5 pages
Loading...
Tripp Lite
1111 West 35th Street
Chicago, IL 60609 USA
Telephone: +(773) 869 1234
E-mail: saleshelp@tripplite.com
Model #: EMS1250UL
PowerVerter® 1250W Ambulance/EMS Inverter/Charger with 2 Outlets
Highlights
12V DC or 120VAC input; 120V AC output; 2 NEMA 5-15R hospital-grade
outlets
1250 watts continuous, 1875 watts OverPower™ and 2500 watts
DoubleBoost™ inverter output
3 stage, 14/55 amp selectable wet/dry cell battery charger
Auto Transfer Switching option for battery backup / UPS operation - includes
wired APSRM4 remote control switch
Tested to vehicular inverter standards UL458 (USA) and CSA-C22.2 No.
107.1-01 (Canada). Meets GSA Ambulance Specification KKK-A-1822
Hospital-grade AC plug and GFCI outlets; Anderson quick connect DC wiring
terminals
Meets OSHA requirements
Description
up to 1250 watts of continuous 120V AC power to 2 AC outlets from any 12V battery or automotive DC source. When AC cable is connected to a