Do you have a question about the Tripp Lite PDUMH15S and is the answer not in the manual?
| Model | PDUMH15S |
|---|---|
| Type | Power Distribution Unit |
| Input Voltage | 120V |
| Input Current | 15A |
| Input Connector | NEMA 5-15P |
| Maximum Load Capacity | 15A |
| Rack Units | 1U |
| Form Factor | Horizontal |
| Output Voltage | 120V |
| Cord Length | 15 ft |
| Output Capacity | 1.8kW |
| Agency Approvals | UL |
| Safety Approvals | UL |
| Operating Temperature | 0 to 45 degrees C (32 to 113 degrees F) |
| Operating Humidity | 0 to 95% (non-condensing) |