VU LED40K16 - Installing the Base Stand
VU LED40K16
17 pages
Print Icon
To Next Page IconTo Next Page
To Next Page IconTo Next Page
To Previous Page IconTo Previous Page
Loading...
2
Installing the Stand
Installing the Stand
CAUTION
Be sure to disconnect the A/C power cord before installing a stand or Wall-Mount
brackets.
The LED display is very fragile, and must be protected at all times when installing
the base stand. Be sure that no hard or sharp object, or anything that could scratch
or damage the LED display, comes into contact with it. DO NOT exert pressure on
the front of the TV at any time because the screen could crack.
Follow the illustrations and textual instructions below to complete the installa-
tion steps:
Product images are only for reference, actual product may vary in appearance.
NOTE
1. Carefully place your TV facedown on a soft, flat surface to prevent damage to the
TV or scratching to the screen.
2. Remove the 2 stands from the accessory bag and then insert the stands into the
bottom slots of the TV.
3. Secure the BASE STAND to the TV with the 4 screws in accessary tightly.
BASE STAND
Screws:
M4×12 (40")
M4×20 (50" 55")
WALL-MOUNT BRACKET (not provided)
2
M6
9.5~11.5mm