VU LED40K16 - TV Interface and Connectivity; TV Front Panel Overview
VU LED40K16
17 pages
Print Icon
To Next Page IconTo Next Page
To Next Page IconTo Next Page
To Previous Page IconTo Previous Page
Loading...
3
TV Front
TV Front
NOTES
The Picture is Only for Reference.
Powering on the TV requires several seconds to load program. Do not rapidly turn
the TV off as it may cause the TV to work abnormally.
Item Description
Remote sensor
Receives remote signals from the remote control.
Do not put anything near the sensor, as its function may be
affected.
Power indicator The light is red in standby mode.
MENU
Select among the different input signal sources and put the TV
in standby mode.
Source Select among the different input signal sources.
VOL +
/ - Adjust the volume.
CH +
/ - Select the channel.
Power button
Turn on the TV or put the TV in standby mode.
Caution: The TV continues to receive power even in standby
mode. Unplug the power cord to disconnect power.
Remote sensor
Power indicator
(50" 55")
Power indicator
(40")
VOL -
Power
MENU
CH +
Source
TV Bottom Panel
TV Back View (50" 55")
TV Bottom Panel
TV Back View (40")