Black+Decker BXWSH2000E
84 pages
Loading...
ENGLISH
(Original instructions)
7
Function operation (only remote control)
Set the current time/day:
Press button for one time and the display will show
“12” as default. Press “+/-“ to set the current hour.
Press again, the display will show “30” as default.
Press “+/-“ to set the current minute.
Press again, the display will show “d7” as default.
Press “+/-“ to set the current day (Monday-Sunday:
d1-d7).
Then press OK to conrm the setting.
SET THE TEMPERATURE:
During working status, press +/- buttons. The display will
show 23ºC as default.
Press +/- to set the desired temperature (10-49ºC) and
then press OK to conrm it.
Example: Wednesday, 9:30 AM, 25ºC, II heating.
To cancel the setting temperature just press button
to choose heating I or II. The display will go off and
it will show “- -“.
NOTE:
When setting the temperature, it will use a SMART
working way.
Setting temperature – ambient temper-
ature > 2ºC
2000W
0ºC < Setting temperature – ambient
temperature < 2ºC
1000W
ature = 0ºC
Fan
The fan will work for 30 seconds and the it will stop. The
appliance will inter into standby mode.
Set weekly program:
Set the weekly program after setting the current time/
day.
If the product is not in working staus, press button.
Press button. The appliance is ready to set the
weekly program.
Press button and the display will show d1-d7.
Press button and the display will show P1-P6.
To set the program 1 (P1), press button and the
display will show “00” as default. Press this button