CyberPower CSP1008T - User Manual
CyberPower CSP1008T
1 page
Print Icon
Loading...
10-Outlet Surge Protector
CSP1008T
CONGRATULATIONS ON YOUR PURCHASE
Thank you for selecting the CyberPower CSP1008T Surge
Protector. The information contained in this brochure explains the
features and operation of the CSP1008T. Please take a few
moments to read this manual.
FEATURES
1. ON/OFF Reset Control Switch and Circuit Breaker
Controls power to all outlets. The switch is also a 15A breaker.
When an overload occurs, it will automatically switch off. To
resume operation, ensure the overload condition is removed and
reset the surge protector by switching the unit ON.
2. Grounded LED Indicator
Illuminated when a properly grounded AC outlet is detected.
3. Protected LED Indicator
Illuminated when the surge protection feature is working properly.
4. Surge Protected Data Line Connections
To protect your equipment from surge along phones/fax/
modems lines.
A. Connect the phone line from wall outlet into the “In” port.
B. Connect the phones/fax/modems line(s) in the “Out” ports.
5. Safety Covers
All outlets on this surge protector include safety covers. To
ensure the safety of children and to avoid electric shock and
damage from a high-dust environment, slide the plastic outlet
cover over outlets that are not used.
6. Two Wide-Spaced Outlets
Easily plug in large chargers without interfering with the
other outlets.
7. Cord Gathering Bracket
Keeps power cords neat and organized.
SPECIFICATIONS
Model Number: CSP1008T
Outlets: 10 – 2 Transformer Spaced Outlets
Surge Protection: 2850 Joules
Electrical Rating: 125V/15A/1875W
UL Clamping Voltage: UL 1449 3
rd
/400V (H-N, H-G, N-G)
Maximum Peak Current: 135,000A
3 AC Lines Protected: H-N: 75,000A, H-G: 30,000A,
N-G: 30,000A;(The maximum surge possible on household
wiring is 6,000 volts)
Response Time: Less than 1 nanosecond
Attenuation: Up to 43dB
Telecommunications Protection: RJ11 1 in / 2 out
Circuit Breaker: Resettable 15 Amp
EMI/RFI Filtration: 150 kHz to 100 MHz