CyberPower CSP100TW - User Manual
CyberPower CSP100TW
1 page
Print Icon
Loading...
1-Outlet Surge Protector
CSP100TW
CONGRATULATIONS ON YOUR PURCHASE
Thank you for selecting the CyberPower CSP100TW Surge
Protector. The information contained in this brochure explains
the features and operation of the CSP100TW. Please take a few
moments to read this manual.
FEATURES
1. Standard Outlet
2. Protected LED Indicator
Illuminated when the surge protection feature is
working properly.
3. Protecting Phones/Fax/Modems
To protect your equipment from surge along phones/fax/
modems lines.
A. Connect the phone line from wall outlet into the “In” port.
B. Connect the phones/fax/modems line(s) in the “Out” ports.
SPECIFICATIONS
• Model Number: CSP100TW
• Outlet: 1 Standard Outlet
• Surge Protection: 900 Joules
• Electrical Rating: 125V/15A/1875W
• UL Clamping Voltage: UL 1449 3
rd
/800V (H-N, H-G, N-G)
• Maximum Peak Current: 45,000A
• 3 AC Lines Protected: H-N: 15,000A, H-G: 15,000A,
N-G: 15,000A; (The maximum surge possible on household
wiring is 6,000 volts)
• Response Time: Less than 1 nanosecond
• Attenuation: Up to 32dB
• Communication Protection: RJ11 1-In / 1-Out
• EMI/RFI Filtration: 150 kHz to 100 MHz