Dimplex PLXC300E - Installation And Operating Instructions Manual
Dimplex PLXC300E
4 pages
Loading...
Dimensions
MODEL A B C D E
PLX050E 450mm 430mm 108mm 128mm 263mm
PLX075E 620mm 430mm 108mm 298mm 263mm
PLX100E 620mm 430mm 108mm 298mm 263mm
PLX125E 690mm 430mm 108mm 368mm 263mm
PLX150E 690mm 430mm 108mm 368mm 263mm
PLX200E 860mm 430mm 108mm 538mm 263mm
PLXC300E 860mm 430mm 108mm 538mm 263mm
Fig. 1
150mm (min)
‘A’
Minimum
front
clearance
300mm
(min)
Shelf
150mm
(min)
‘C’
150mm
‘B’
IMPORTANT SAFETY ADVICE
When using electrical appliances, basic
precautions should always be followed to
reduce the risk of re, electrical shock, and
injury to persons, including the following:
IMPORTANT: The wall bracket supplied with
the appliance must be used.
WARNING: Do not use this heater in the
immediate surroundings of a bath, a shower
or a swimming pool
IMPORTANT: If the heater is installed in a
room containing a bath or shower, it must be
so installed that switches and other controls
cannot be touched by a person using a bath
or shower.
WARNING: In order to avoid overheating, do
not cover the heater. Do not place material
or garments on the heater, or obstruct the
air circulation around the heater, for instance
by curtains or furniture, as this could cause
overheating and a re risk.
NEVER cover or obstruct in any way the heat
outlet slots at the top of the heater or the air
inlet slots in the base of the heater.
CAUTION: Some parts of this product can
become very hot and cause burns. Particular
attention has to be given where children and
vulnerable people are present.
This appliance can be used by children aged
from 8 years and above and by persons with
reduced physical, sensory or mental capabilities
or lack of experience and knowledge if they
have been given supervision or instruction
concerning use of the appliance in a safe way
and understand the hazards involved.
Cleaning and user maintenance shall not be
carried out by children without supervision.
Children of less than 3 years should be kept
away unless continuously supervised.
Children aged from 3 years and less than 8 years
shall only switch on/o the appliance provided
that it has been placed or installed in its intended
normal operating position and they have been
given supervision or instruciton concerning use
of the appliance in a safe way and understand
the hazards involved.
Children aged from 3 years and less than 8
years shall not plug in, regulate and clean the
appliance or perform user maintenance.
Note that due care and consideration must be
taken when using this heater in series with a
thermal control, a program controller, a timer
or any other device that switches on the heat
automatically, since a re risk exists when the
heater is accidentally covered or displaced.
If the supply cord is damaged it must be
replaced by the manufacturer or service agent
or a similarly qualied person in order to avoid
a hazard
WARNING: Servicing and product repairs should
only be undertaken by the manufacturers
approved service agent or a similarly qualied
person, using only exact manufacturer approved
spare parts.
IMPORTANT: The supply circuit to the heater
must incorporate a double pole isolating switch
having a contact separation of at least 3mm.