Dimplex PLXC300E - Important Safety Advice; General Safety Precautions; Child Safety and Usage
Dimplex PLXC300E
4 pages
Loading...
Energy Related Product Directive
This product complies with Lot20 of the Energy Eciency Directive (2015/1188)
General Information
Wall Mounting
the minimum clearances stated around the heater - see Fig. 1.
This guide is for quick reference only
Model Identier(s): PLX050E PLX075E PLX100E PLX125E PLX150E PLX200E PLXC300E
Heat Output
Nominal heat output Pnom 0.50kW 0.75kW 1.00kW 1.25kW 1.50kW 2.00kW 3.00kW
Minimum heat output
(indicative)
Pmin N.A N.A N.A N.A N.A N.A N.A
Maximum heat output Pmax,c 0.50kW 0.75kW 1.00kW 1.25kW 1.50kW 2.00kW 3.00kW