Electrolux EI30BM60MS - Product Specifications Manual
Electrolux EI30BM60MS
5 pages
Loading...
electroluxappliances.com
Wall OvensRefrigerators Warmer DrawersCooktopsBuilt-In Ranges
Freestanding
Ranges
Microwaves
Vent HoodsFreezersUnder CounterWashers / Dryers
Dishwashers /
Kitchen Cleanup
30" OVER-THE-RANGE CONVECTION MICROWAVE
Oven Cavity
Watts
Oven Interior
Interior Light
14-1/4" Glass Turntable
Control Panel Features
IQ-Touch
Electronic Controls
Front Display with Blue LED
Electronic Clock & Timer
Humidity Sensor
Power Levels
Touch Pad Controls
Fast Cook Options
Cook-2-Perfection
®
Technology
Auto-Start
Auto-Defrost Options
Auto-Cook Options
Quick Meal (4), Dinner Recipes (5)
Auto-Melt / Soften Options
Ice Cream (1), Cream Cheese (1), Butter (1), Chocolate (1)
Auto-Reheat Options
Breads (2), Pasta (1)
Beverage (0.5 – 2.0 Cups)
Sensor-Cook Options
Cook (5), Reheat (1), Popcorn (1), Baked Potato (1),
Frozen Vegetables (1), Fresh Vegetables (1)
Multi-Stage Cooking Options
Shortcut Options
Add 30 Seconds
Custom Help Options
Panel Lock
Demo Mode
Adjustable Sound Level For Timers / Reminders
More / Less Function
Keep Warm Setting
Additional Features
Signature Soft-Arc Oven Door and Handle Design
Glass Window
Ventilation System
Hood Fan
Exhaust Duct
Exhaust Fan (400 CFM)
Charcoal Filters (Recirculated Installation)
Grease Filters
Accessories
Metal Rack
36" Filler Panel Kit
Stainless Steel – PN # MWFILKTSS
Specifications
Color –
Stainless Steel
Oven Cavity Dimensions –
Height
Width
Depth
Product Dimensions
Height (Including Lower Extrusion)
Width
Depth (to Center of Arc - Including Rear Extrusion)
Power Supply Connection Location
Voltage Rating
Connected Load (kW Rating) @ 120 Volts
Amps @ 120 Volts
Frequency (MHz)
Microwave – Watts @ 120 Volt input
Convection – Watts @ 120 Volt input
40" Electrical Cable
Shipping Weight (Approx.)
* Ventilation system is preset to recirculate air inside with no ducting. Converting to exterior
exhaust is optional.
For use on adequately wired 120V, dedicated circuit having 2-wire service with a separate
ground wire. Appliance must be grounded for safe operation.
NOTE: Always consult local and national electric codes. Refer to Product Installation Guide
for detailed installation instructions on the web at electroluxappliances.com.
Specifications subject to change.
1000
Stainless Steel
Yes
Yes
10
6
10
5
Convertible*
4-Speed
1
Included
Optional
S
9-15/16"
Right Top Rear
120V / 60Hz / 15A