Electrolux EI32AF80QS - Page 2
Electrolux EI32AF80QS
4 pages
Loading...
High standards of quality at Electrolux Home Products, Inc.
mean we are constantly working to improve our products.
We reserve the right to change specifications or
discontinue models without notice.
Electrolux Major Appliances, N.A.
CANADA 5855 Terry Fox Way Mississauga, ON L5V 3E4 1-800-265-8352 electroluxappliances.ca
19 CU. FT. BUILT-IN ALL FREEZER
CAPACITIES
Total Capacity
Total Shelf Area
EXTERIOR
Hidden Hinge Door Design
Signature Soft-Arc Handle Design
FEATURES
IQ-Touch
Electronic Controls
Temp Alarm System
Door Ajar Alarm
Power Failure Alarm
PureAdvantage
®
Air Filtration
Adjustable Full-Width Glass Shelves (Silver Trim)
Luxury-Glide
®
Full-Width Bottom Basket
Luxury-Glide
Full-Width Mid-Level Baskets
Soft Freeze
Bin with Tall Bottle Retainer
Clear Half-Width Adjustable Door Bin
Full-Width Door Bin
Luxury-Design
LED Lighting
Automatic Ice Maker
Door Closer
Luxury-Quiet
Design
Air Filter Indicator
Electronic Control Lock
ADDITIONAL FEATURES
Sabbath Mode (Star-K
Certified)
ACCESSORIES
84" Louvered Trim Kits: Single – PN # ECP8436SS
Double – PN # ECP8472SS
72" Collar Trim Kits: Single – PN # ECP7236SS
Double – PN # ECP7272SS
79" Louvered / 75" Colla r Trim Kits
1
Single – PN # TRIMKITSS1
Double – PN # TRIMKITSS2
SPECIFICATIONS
Color –
Stainless Steel
Power Supply Connection Location
Water Inlet Location
Voltage Rating
Connected Load (kW Rating) @ 115 Volts
Minimum Circuit Required (Amps)
Shipping Weight (Approx.)
1
Kits are designed to fit either 79" or 75" opening height. For 79" cutout opening height, installation
requires use of top louvered grille; for 75" cutout opening height, installation requires use of top
trim piece and shortening of both side trim pieces.
An electrical supply with grounded three-prong receptacle is required. The power supply
circuit must be installed in accordance with current edition of National Electrical Code
(NFPA 70) and local codes & ordinances.
for detailed installation instructions on the web at electroluxappliances.com.
Specifications subject to change.
Yes
Yes
2
Optional
Optional
S
Right Bottom Rear
Left Bottom Rear
115V / 60 Hz
0.55
255 Lbs.
PRODUCT DIMENSIONS
Height (Cabinet)
(Including Door)
Width
Depth (Including Door)
(with 90° Door Open)
70-5/8"
71-3/8"
32"