Electrolux EI32AF80QS - Built-In Installation Guidelines; Built-in Look Specifications
Electrolux EI32AF80QS
4 pages
Loading...
High standards of quality at Electrolux Home Products, Inc.
mean we are constantly working to improve our products.
We reserve the right to change specifications or
discontinue models without notice.
Electrolux Major Appliances, N.A.
CANADA 5855 Terry Fox Way Mississauga, ON L5V 3E4 1-800-265-8352 electroluxappliances.ca
32" Built-In All Freezer Specifications
Product Weight – 245 Lbs.
An electrical supply with grounded three-prong receptacle is required.
The power supply circuit must be installed in accordance with current
edition of National Electrical Code (NFPA 70) and local codes & ordinances.
Voltage Rating 115V / 60 Hz
Connected Load (kW Rating) @ 115 Volts = 0.55 kW
Amps @ 115V = 5.0A
Always consult local and national electric & plumbing codes.
Water line for ice maker can enter opening through floor or rear wall. Copper
tubing recommended between cold water line and water connection location.
Water line tubing recommended is 48" minimum length by 1/4" diameter.
Installation of easily accessible shutoff valve in water line required.
Minimum 25-1/4" depth requires recessed electrical outlet and copper
water line.
To allow for ease of installation, tape excess power cord to back of unit.
To allow for ease of moving out side-by-side units after installation,
84" minimum length of coiled copper tubing recommended.
When installing freezer adjacent to wall, cabinet or other appliance that
extends beyond front edge of unit, 20" minimum clearance recommended
to allow for optimum 140° door swing, providing complete drawer / crisper
access and removal. (Absolute 4" minimum clearance will ONLY allow for
90° door swing which will provide limited drawer / crisper access with
restricted removal.)
Freezer must be placed on level surface of hard material, same height as
flooring. Surface must support approximately 800 lbs. when fully loaded.
Unit equipped with 4-point leveling.
“Built-In Look” Specifications
Minimum opening of 72" H x 33" W x 25-1/4" D required for single-unit
“Built-In Look” installation; 66" W required for double-unit installation.
(72" H to be measured from finished floor to underside of soffit or
overhead cabinet.)
Remove all wall / floor molding prior to built-in installation.
Optional Trim Kit Specifications
For planning information, refer to model-specific Trim Kit Installation pages on web.
Optional Trim Kits available for built-in installation with All Refrigerator and/or
All Freezer – requiring different cutout dimensions.
Designed as built-in replacement option for any model(s) having pre-existing
opening(s) with same cutout dimensions as stated for specific Trim Kit or for
new-build installation.
For detailed Trim Kit installation, refer to instructions packed with kit or on web.
Note: For planning purposes only. Refer to Product Installation Guide
on the web at electroluxappliances.com for detailed instructions.
Optional Accessories
84" Louvered Trim Kits: