Ferm FBF-1050E - Users Manual; Safety Instructions
Ferm FBF-1050E
28 pages
Loading...
54 Ferm
ROUTER
THE NUMBERS IN THE FOLLOWING TEXT
CORRESPOND WITH THE PICTURES AT PAGE 2
TECHNICAL SPECIFICATIONS
PACKAGE CONTENTS
1 Router
1 Cutter (router bit)
1 Parallel guide
1 Template guide
2 Screws
2 Nuts
1 Adapter for dust extraction
1 Dust tube
1 Wrench
16 mm Collet
18 mm Collet
1 Instruction manual
1 Safety instructions
1 Guarantee card
Check the machine, loose parts and accessories for
transport damage.
PRODUCT INFORMATION
Fig. A
The FBF-1050E router has been designed for
professional routing of wood, wood products and
plastics.
1 On/off switch
2 Handle
3 Router base
4 Locking bolt for parallel guide
5 Opening for parallel guide
6 Collet nut
7 Spindle lock
8 Revolver-depth stop
9 Locking bolt depth stop
10 Depth stop
11 Clamping lever
12 Scale cutting depth
13 Adjusting wheel electronic speed control
14 Height adjusting button
15 Adapter for extracting dust
16 Dust outlet
SAFETY INSTRUCTIONS
The following symbols are used in these instructions for
use:
Denotes risk of personal injury, loss of life or
damage to the tool in case of non-observance of
the instructions in this manual.
Denotes risk of electric shock.
Faulty and/or discarded electrical or electronic
apparatus have to be collected at the appropriate
recycling locations.
Variable speed control
Carefully read this manual before using the machine.
Make sure that you know how the machine functions and
how to operate it. Maintain the machine in accordance
with the instructions to make sure it functions properly.
Keep this manual and the enclosed documentation with
the machine.
Attention! When using electric machines always
observe the safety regulations applicable in your
country to reduce the risk of fire, electric shock and
personal injury. Read the following safety
instructions and also the enclosed safety
instructions.
Keep these instructions in a safe place!
Check workpieces for any protruding nails etc. and
remove these.
Keep your hands away from the surface to be cut.
ELECTRICAL SAFETY
Always check that the power supply corresponds
to the voltage on the rating plate.
Your machine is double insulated in accordance
with EN 50144; therefore no earthwire is required.
Replacing cables or plugs
Immediately throw away old cables or plugs when they
have been replaced by new ones. It is dangerous to insert
the plug of a loose cable in the wall outlet.
Using extension cables
Only use an approved extension cable suitable for the
power input of the machine. The minimum conductor
size is 1.5 mm
2
. When using a cable reel always unwind
the reel completely.
Voltage | 230 V~
Frequency | 50 Hz
Power input | 1050 W
No load speed/min | 9000-30000
Max. cutter diameter | 30 mm
Cutting depth | 30 mm
Collet | 6 & 8 mm
Weight | 3.28 kg
Lpa (sound pressure) | 89.0 dB(A)
Lwa (sound power) | 102.0 dB(A)
Vibration value | 4.3 m/s
2
Ferm 3
SPARE PARTS LIST FBF-1050E
REF NR DESCRIPTION FERM NR
6 + 8 BRUSH BOX COMPLETE 312004
7 BRUSH SET 312002
17 SWITCH 302057
27 BEARING 608ZZ 800608
31 BEARING 6003ZZ 806003
34A COLLET 8 MM 312008
34B COLLET 6 MM 312012