GMC GEN2300ES
24 pages
Loading...
15
WARNING.
The battery gives off explosive gases; keep sparks,
flames and cigarettes away.
Provide adequate ventilation when charging or using
batteries in an enclosed space.
The battery contains sulphuric acid (electrolyte). Contact
with skin or eyes may cause severe burns. Wear
protective clothing and a face shield.
If electrolyte gets on your skin, flush with water.
If electrolyte gets in your eyes, flush with water for at
least 15 minutes and call a physician immediately.
Electrolyte is poisonous. If swallowed, drink large
quantities of water or milk and follow with milk of
magnesia or vegetable oil and call a physician.
To prevent the possibility of creating a spark near
the battery, connect charging cables first to the
battery, then to the generator. Disconnect cables
first at the generator.
Note. In most cases, operating the generator with both the
240Vac and the 12V DC at the same time, the DC Circuit
breaker may open circuit.
When charging batteries, only use the 12V DC outlet and
leave the plug removed from the 240Vac outlet.
WARNING. Prior to connecting any appliance to the
generator, check the rating label of the appliance. The
generator is rated at 2000W so if the appliance being
connected is higher than 2000W, the protective cut out on
the generator may operate to prevent over load damage to
the generator. The generator will withstand short operation
and spikes up to 2300W or the generator may stop.
Note. Motorised products will require more energy upon
start up and products which are rated below 2000W may not