GMC GEN2300ES
24 pages
Loading...
3
Introduction
Your new GMC power tool will more than satisfy
your expectations. It has been manufactured under
stringent GMC Quality Standards to meet superior
performance criteria.
You will find your new tool easy and safe to operate,
and, with proper care, it will give you many years
of dependable service.
CAUTION. Carefully read through this entire Instruction
Manual before using your new GMC Power Tool. Take
special care to heed the Cautions and Warnings.
Your GMC power tool has many features that will make
your job faster and easier. Safety, performance, and
dependability have been given top priority in the
development of this tool, making it easy to maintain
and operate.
Environmental protection
Recycle unwanted materials instead
of disposing of them as waste. All tools,
hoses and packaging should be sorted,
taken to the local recycling centre and
disposed of in an environmentally safe way
Scope of product
This product is suited for home, camping and caravan
applications. It will allow you to power outdoor lights, power
tools and recharges your car battery.
Note: For sensitive equipment like computers,
sound systems, televisions, microwaves etc.,
it is highly recommended to have a surge
protector connected to the generator.
Description of symbols
The rating plate on your tool may show symbols. These
represent important information about the product or
instructions on its use.
Wear eye protection.
Wear hearing protection.
Wear breathing protection.
Conforms to relevant standards for
electromagnetic compatibility.
Specifications
AC output: 240Vac ~ 50Hz
Rated power: 2000W
Peak power: 2300W (2.4Kva)
Phase: Single
Power factor: coso| =1
Displacement: 163cc
DC output: 12V, Maximum current 8A