KitchenAid KBLC36FMS01
68 pages
Loading...
Front View
Width dimensions were measured from trim edge to trim
edge.
Height dimensions are shown with leveling legs extended 1/8"
(3 mm) below the rollers.
>
IIIIIIIIIIIllllllllllllllllllll_
-- 361/4" (92 cm)
"831/8"
(211 cm)
*When leveling legs are fully extended to 11/4"(32 mm) below
rollers, add 11/8"(29 mm) to the height dimensions.
Be sure there is adequate ceiling height to stand the refrigerator
upright when it is moved into place.
The dolly wheel height must be added to the tipping radius
when a dolly is used.
If needed, the tipping radius can be reduced. See "Reduce
Tipping Radius."
Side Tipping Radius
NOTE: Tip on side only.
%,,
901/2 ''
,_ (229.9 cm)
A. Tip this side only
The location must permit the door to open to a minimum of 90°.
Allow 41/2'' (11.4 cm) minimum space between the side of the
refrigerator and a corner wall.
NOTE: More clearance may be required if you are using overlay
panels or custom handles.
To adjust the door swing, see "Adjust and Remove Door."
36" (91 cm} Models
23"
_. (58cm)
51 "
(130 cm)
59"