LG 55EA8800 - Features & Specifications Manual
LG 55EA8800
2 pages
Print Icon
To Next Page IconTo Next Page
To Next Page IconTo Next Page
Loading...
KEY FEATURES
OLED
55EA8800
1080p Smart 3D Gallery OLED TV
MODELS
55EA8800 55” CLASS (54.6” diagonal)
OLED
- Gallery Screen
- 4 Color Pixel
- Innite Contrast
- Pencil Thin
PICTURE QUALITY
- Full HD 1080p Resolution
- Smart Color Gradation
- Dynamic Color Enhancer
- Triple XD Engine
- Resolution Upscaler
LG SMART TV
- Premium VOD Services
- Netix, Hulu Plus, Youtube and more
SMART SHARE
- Media Share
- Screen Share
LG CINEMA 3D
CONNECTIVITY
- 4 HDMI® Connections
- 3 USB Connections
- Wi-Fi® Built-in
- 1 Component In
- 1 Shared Composite in (AV)
AUDIO
- 2.2 Speaker System
- Built-in Subwoofer
- 100W Output Power
- Virtual Surround Plus
ENERGY STAR® QUALIFIED
HOME ENTERTAINMENT
The artist-inspired EA8800 Gallery OLED TV starts with amazing Full HD 1080p beauty
of organic light-emitting diode technology, then frames it in the elegant, understated
Canvas Speaker. This powerful 2.2 channel, 100W audio solution provides superb