LG 60PA6500 - User Manual
LG 60PA6500
247 pages
Print Icon
To Next Page IconTo Next Page
To Next Page IconTo Next Page
Loading...
PLASMA
TV
Please
read
this
manual
carefu
lly
before
operating
your
set
and
retain
it
fo
r
future
refer
e
nc
e.
42PA4
500
50PA4500
50
PA4510
42PA4900
5
0PA4900
P/NO
MF
L6
746
-RE
VO
S)
Printed
in
Mexico
50
PA55
00
60PA5500
PA
6500
60PA6500
60PA
6550
42PA450C
PA450
C
50PA550C
60PA550C
www.lg.com
Table of Contents
Other manuals for LG 60PA6500
Questions and Answers
  • D
    Denise PonceSep 23, 2025
    What to do if the touch pen is touched on wrong positions of LG Plasma TV?
    • T
      Theresa SteeleSep 23, 2025
  • B
    Breanna GatesAug 23, 2025
    What to do if my LG 60PA6500 Plasma TV has no image and sound?
    • B
      bkellyAug 25, 2025
  • J
    Jason CarterAug 25, 2025
    Why does my LG 60PA6500 Plasma TV keep turning off?
    • V
      Vincent RamirezAug 26, 2025
  • A
    Angelica ReedAug 26, 2025
    What to do if my LG 60PA6500 turns off suddenly?
    • D
      Donald LeblancAug 27, 2025
  • R
    Robert LucasAug 27, 2025
    Why my LG Plasma TV has no image and sound?
    • A
      Ashley HarrisonAug 27, 2025
  • C
    Chad AllenSep 14, 2025
    Why are there black spots on my LG Plasma TV screen?
    • V
      valerieleachSep 14, 2025
  • S
    Sheila HarrisSep 12, 2025
    Why is the reception poor on some channels of my LG 60PA6500 Plasma TV?
      Deborah GentrySep 12, 2025
    Brian SilvaSep 13, 2025
    What causes afterimages (ghosts) on my LG 60PA6500 screen?
      dominiqueonealSep 13, 2025
  • L
    larry53Sep 4, 2025
    What to do if my LG 60PA6500 Plasma TV says 'No Signal'?
    • J
      Joshua LopezSep 4, 2025
  • H
    hsullivanSep 2, 2025
    What to do if LG Plasma TV touch pen is not working?
      Dominique ParkerSep 2, 2025
Summary
Important Safety Instructions
General Safety Precautions
Follow all precautions to avoid dangerous situations and ensure peak performance.
Electrical and Installation Safety
Warnings related to power cords, grounding, and installation procedures.
Assembling and Preparing the TV
Attaching the Stand and Protection Cover
Guide to attaching the TV stand and protection cover securely.
Connecting External Devices
Video and Audio Input Connections
Connect HD receivers, DVD players, PCs, and audio systems via various ports.
Basic TV Usage and Channel Management
Initial TV Setup and Basic Settings
First-time TV setup for language, initial settings, and basic customization.
Troubleshooting Guide
General and Audio Issue Resolution
Solutions for remote control, image display, sound, and speaker problems.
Customizing TV Settings
Picture Settings Adjustment
Adjusting picture quality via modes, contrast, brightness, and advanced options.
Audio Settings Configuration
Customizing sound modes, volume, balance, and audio output settings.
LG 60PA6500 Specifications
General IconGeneral
Depth53 mm
Width1386.8 mm
Height818.2 mm
Weight36400 g
Tuner typeAnalog & digital
24p supportYes
Pixel pitch- mm
Smart modesCinema, Game, Sports, Standard, Vivid
Aspect ratio16:9
HDMI version1.3
Package depth285 mm
Package width1545 mm
Product colorBlack
Package height950 mm
Package weight48100 g
Cables includedAC
RMS rated power20 W
AC input voltage100 - 240 V
Display diagonal59.8 \
AC input frequency50 - 60 Hz
Built-in subwooferNo
Depth (with stand)354.7 mm
Display brightness- cd/m²
Display technologyPlasma
Number of speakers2
Height (with stand)883.2 mm
Placement supportedHorizontal
Weight (with stand)40600 g
Supported video modes1080i, 1080p, 720p
USB 2.0 ports quantity1
Audio formats supportedMP3
Image formats supportedJPG
Number of OSD languages4
S-Video inputs quantity0
Video formats supportedDIVX, H.264
Contrast ratio (dynamic)3000000:1
Contrast ratio (typical)-
Panel mounting interface600 x 400 mm
Annual energy consumption267 kWh
Display diagonal (metric)152 cm
Screen format adjustments4:3, 16:9, Zoom
Analog signal format systemNTSC, PAL BG
Power consumption (standby)0.2 W