LG 60PM6700 - User Manual
LG 60PM6700
232 pages
Print Icon
To Next Page IconTo Next Page
To Next Page IconTo Next Page
Loading...
www.lg.com
OWNER’S MANUAL
PLASMA TV
Please read this manual carefully before operating your set and retain it
for future reference.
42PM4700
50PM4700
50PM9700
60PM9700
60PM6700
Other manuals for LG 60PM6700
Questions and Answers
  • R
    Rhonda RobertsAug 18, 2025
    Why does my LG 60PM6700 turn off suddenly?
    • J
      jessica77Aug 18, 2025
  • R
    Rachael DoughertyAug 20, 2025
    What to do if my LG 60PM6700 has no image and sound?
    • C
      chamberskyleAug 20, 2025
    rogerskarenAug 23, 2025
    Why does my LG 60PM6700 Plasma TV turn off by itself?
    • P
      Paul LeblancAug 23, 2025
  • C
    Casey GreenAug 25, 2025
    What to do if my LG 60PM6700 turns off suddenly?
    • D
      darrellhansenAug 26, 2025
  • D
    Dawn BautistaAug 27, 2025
    How to fix no signal on LG Plasma TV when connecting to PC RGB HDMI?
      Richard TerryAug 27, 2025
  • P
    palmerchristianAug 30, 2025
    How to fix LG 60PM6700 Plasma TV screen when Pentouch doesn’t look normal?
      David SmithAug 30, 2025
  • B
    Bruce HicksSep 1, 2025
    What to do if my LG 60PM6700 displays ‘No Signal’ or ‘Invalid Format’ when connecting to PC?
      Randy HowardSep 1, 2025
  • J
    jessica16Sep 4, 2025
    Why is my LG Plasma TV remote not working?
      Patrick TranSep 4, 2025
  • M
    Melissa WilkersonSep 6, 2025
    How to fix LG Plasma TV remote control not working?
    • T
      Tammy RhodesSep 6, 2025
  • K
    Kristin SchneiderSep 8, 2025
    What to do if the touch pen does not work with my LG 60PM6700?
      christine84Sep 8, 2025
Summary
LICENSES; OPEN SOURCE SOFTWARE NOTICE
IMPORTANT SAFETY INSTRUCTIONS
RISK OF ELECTRIC SHOCK DO NOT OPEN
Warning about electric shock hazard and not opening the cover.
Grounding
Explanation of electrical grounding requirements for safety.
ASSEMBLING AND PREPARING
Parts and buttons
Identification of TV parts and buttons for specific models.
Lifting and moving the TV
Safety precautions and methods for safely lifting and moving the TV.
Mounting on a wall
Instructions and safety tips for mounting the TV on a wall.
MAKING CONNECTIONS
HDMI Connection
Explanation of how to connect devices using HDMI for video and audio.
Connecting to a PC
Options for connecting a PC to the TV via HDMI, DVI, or RGB.
Connecting to a USB
Guide for connecting USB storage devices to the TV for content playback.
REMOTE CONTROL
Magic Remote Control Functions
Detailed explanation of the features and functions of the Magic Remote Control.
Registering Magic Remote Control
Step-by-step guide on how to register the Magic Remote Control with the TV.
WATCHING TV
Turning the TV on for the first time
Guide for initial TV setup and language/region selection.
TROUBLESHOOTING
General
Common troubleshooting steps for general TV issues.
Pictures
Troubleshooting tips for image-related problems.
Sound
Troubleshooting steps for audio-related issues.
EXTERNAL CONTROL DEVICE SETUP
IR CODES
Technical details on IR code output waveform and frame configuration.
RS-232 C Setup
Information and instructions for setting up the RS-232C serial port.
Command reference list
Reference list of commands for controlling the TV externally.
SPECIFICATIONS
3 D supported mode
Details on the different 3D modes and formats supported by the TV.
MAINTENANCE
Cleaning Your TV
Instructions for cleaning the TV screen, frame, cabinet, and stand.
LG 60PM6700 Specifications
General IconGeneral
3DYes
Depth53 mm
Width1386.8 mm
Height818.2 mm
Weight36400 g
Tuner typeAnalog & digital
Comb filter2D/3D
Pixel pitch- mm
Smart modesCinema, Game, Personal, Standard, Vivid
Audio systemDolby Digital
Package depth284.5 mm
Package width1544.3 mm
Product colorBlack
Package height950 mm
Package weight48080 g
Cables includedAC
RMS rated power20 W
AC input voltage100 - 240 V
Display diagonal59.8 \
AC input frequency50 - 60 Hz
Built-in subwooferNo
Depth (with stand)354.7 mm
Display brightness- cd/m²
Display technologyPlasma
Number of speakers2
HDMI ports quantity4
Height (with stand)883.2 mm
Placement supportedHorizontal
Weight (with stand)40600 g
Supported video modes1080i, 1080p, 720p
S-Video inputs quantity0
Contrast ratio (dynamic)3000000:1
Contrast ratio (typical)-
Panel mounting interface600 x 400 mm
Annual energy consumption- kWh
Digital audio optical out1
Screen format adjustments4:3, 16:9, Zoom
Analog signal format systemNTSC
Power consumption (standby)0.3 W
Power consumption (typical)183 W