Lutron Electronics Maestro MRF2S-8SD010 - User Manual
Lutron Electronics Maestro MRF2S-8SD010
6 pages
Loading...
Lutron Electronics Co., Inc. 7200 Suter Road
Coopersburg, PA 18036-1299 USA
Part of the Vive System
Vive Sensor Dimmer / Switch
Wiring
Start Here
English
Important Notes:
Neutral is required for product to function. If a neutral wire is not present,
consult a licensed electrician.
When controlling light and fan loads simultaneously on a single switch,
the maximum load capacity per switch is 4.4 A at 120 V~. Only the
sensor switch can be used to control fan loads.
When power is applied, the sensor dimmer / switch can be manually
turned On / Off after the first 10 seconds and the sensor will
automatically control the load after 2 minutes.
The sensor requires an unobstructed view of the room and line-of-sight
to detect motion.
Hot objects or moving air currents can affect the performance of the
sensor and may cause it to turn on unexpectedly or not function as
desired.
CAUTION: To reduce the risk of overheating and possible damage to
other equipment, DO NOT use to control receptacles.
Class 2 / Class 1 wiring: Install in accordance with all national and local
electrical codes.
For indoor use only. Operate between 32°F 104°F (0°C 40°C),
ambient. 0% to 90% humidity, non-condensing.
Clean only with soft, damp cloth, DO NOT use chemical cleaners.
Maestro 0–10 V- RF Sensor Dimmer