Lutron Electronics RadioRA RA-NET-120 - User Manual
Lutron Electronics RadioRA RA-NET-120
4 pages
Loading...
RA-NET-120
Please Read Before Installing
RadioRA
® Network Control Interface
RA-NET-120
Installation and Setup Instructions
Description
The RadioRA Network Control Interface (NCI) allows
you to control lighting throughout your home–via any
popular web browser–while utilizing an existing home
network.
Overview
Before you can begin using the NCI, you need to set
up and program the RadioRA system.
The RS232 Interface or Chronos
TM System Bridge and
Timeclock must be installed and RS232 Scenes pro-
grammed for the NCI to access them. Refer to the
RS232 Interface Setup and Installation Guide
(P/N 044-005) or the Chronos Setup and Installation
Guide (P/N 044-037) for more information.
In addition, you must have at least the following:
• PC or other web browser-enabled device capable
of browsing the NCI setup pages (Note: Do not
connect the NCI directly to a PC)
• Available port on a home or office network with a
DHCP Server (commonly found in a router, but
not in a hub or switch)
• RA-NET-120 hardware
Important Notes
Codes: Install in accordance with all local and
national electrical codes.
Power: Use only the adapter provided with the NCI.
Caution - Using an adapter not rated for
the following specifications could damage
the NCI and possibly overheat the adapter.
• Input: 120 V 60 Hz 6 W
• Output: 12 V 300 mA
NEC Class 2; IEC PELV
Environment: Ambient operating temperature:
0-40 °C, 32-104 °F, 0-90% humidity, non-condensing.
Indoor use only.
Cleaning: To clean, wipe with a clean damp cloth.
DO NOT use any chemical solutions. DO NOT paint
the NCI.
Mounting: DO NOT ground the NCI.
Setup: The NCI will not function until it is configured
and connected to a RadioRA system that has already
been setup.
Dimensions
Power Adapter
Input: 120 V 60 Hz 6 W
Output: 12 V 300 mA
NEC Class 2
IEC PELV
Network Control Interface
12 V 300 mA
5 in.
(128 mm)
4 5/8 in.
(117 mm)
2 3/4 in.
(72 mm)
1 1/2 in.
(38 mm)
5/8 in.
(17 mm)
1 1/8 in.
(28 mm)
3 3/4 in.
(95 mm)
Serial Cable
18 in. (45.725 cm)
Ethernet (Cat5) Cable
3 ft. (91.44 cm)
Drywall Anchors (4)
Mounting Screws (4)
Masonry Anchors (4)
Mounting Screws (4)
1 1/2 in.
(38 mm)