Panasonic CU-E24PKR - Page 101
Panasonic CU-E24PKR
205 pages
Loading...
101
14.1.4 Compressor Overheating Prevention Control
changes of frequency are as below.
timer LED will be blinking. (“F97” is indicated.)
14.1.5 Low Pressure Prevention Control (Gas Leakage Detection)
Control start conditions
o For 5 minutes, the compressor continuously operates and outdoor total current is between 0.75A and 0.95A
(E7/9/12/15PK), 1.38A and 1.65A (E18PK), 1.89A and 2.75A (E21PK), 1.88A and 2.85A (Cooling), 2.85A
and 3.57A (Heating) (E24/28PK).
o During Cooling and Soft Dry operations:
Indoor suction temperature - indoor piping temperature is below 4°C.
o During Heating operations :
Indoor piping temperature - indoor suction is under 5°C.
Control contents
o Compressor stops (and restart after 3 minutes).
o If the conditions above happen 2 times within 20 minutes, the unit will:
Stop operation
Timer LED blinks and “F91” indicated.
14.1.6 Low Frequency Protection Control 1
When the compressor operate at frequency lower than 24 Hz continued for 20 minutes, the operation frequency
will be changed to 23 Hz for 2 minutes.