Panasonic TH-49D400A
24 pages
Loading...
Connecting the TV
6
Inserting remote’s batteries
Note the correct
polarity (+ or -)
Press the hook and
lift the cover
Wall mounting the TV (optional)
Choosing to wall mount the TV shall be done at the
owner’s risk and expense. Always use a qualified
installer to perform a TV wall bracket installation.
Incorrect installation may cause TV to fall, resulting in
personal injury and product damage that is not covered
by warranty.
b
Rear of the TV
Screw for fixing the TV onto the
wall-hanging bracket (not supplied)
Depth of
screw
(View from the side)
a
Holes for wall-hanging bracket installation
Model a b
32-inch 200 mm 200 mm
49-inch 400 mm 200 mm
Screw specification
Model Type
Depth of screw
Minimum Maximum
32-inch M4 9 mm 14 mm
49-inch M6 10 mm 19 mm