Panasonic TH-85PF12E - Brochure & Specs Manual
Panasonic TH-85PF12E
3 pages
Loading...
TH-85PF12E (
1
/
3
M090917
Product summary
Product specification
(Design and specifications subject to change without notice)
85-inch 1080p High Definition Plasma Display for professional use.
Equipped with three interchangeable slots-provide flexible and powerful
systemsolution by adding/exchanging wide variety of optional slot-in boards.
Available with various unique professional features-Weekly Command Timer,
Dualpicture mode, Digital zoom, Built-in video wall image enlarger, etc..
Various Energy-saving functions-DPMS, Auto power off, power save mode, etc...
This is Low-reflection model
Note: Dual picture mode cannot handle the following combinations of two analog signals
Component -Component, Component - PC(RGB), PC(RGB) - Component, PC(RGB) -PC(RGB)
High Definition
Plasma Display
TH-85PF12E
DISPLAY
Screen Size (Diagonal)
Aspect Ratio
Effective Display Area (W x H)
Number Of Pixeis (H x V)
Pixel Pitch (H x V)
Moving Picture Resolution
Contrast
Dynamic Contrast
Gradation
85-inch (2,167 mm)
16:9
1,889 x 1,062 mm
1,920 x 1,080 pixels (1 pixel = 3cells for R, G and B)
0.984 x 0.984 mm
1,080 lines *Based on APDC measurement method.
6,144 steps (equivalent)
APPLICABLE SIGNALS
Scanning Format
PC Signal Compatibility
525 (480) / 60i · 60p, 625 (575) / 50i · 50p, 625 (576) / 50p,
750 (720) /60p · 50p, 1125 (1080) / 60i · 60p ·50i · 50p · 24p · 25p ·
30p · 24sF, 1250 (1080) / 50i
VGA, SVGA, XGA, WXGA, SXGA, UXGA
(Over SXGA resolution: compressed)
Horizontal scanning frequency 15 - 110 kHz
Vertical scanning frequency 48 - 120 Hz
ELECTRICAL
Power Requirements
Power Consumption
Power Off Condition
Stand-By Condition
220 - 240 V AC, 50 Hz/60 Hz
1100 W
0.4 W
Save OFF: 1.2 W, Save ON: 0.7 W
SOUND
Audio Out RCA pin jack x 2 (L /R) Output level: Variable (- ~ 0 dB)
MECHANICAL
Dimemsions (W x H x D)
Weight
Cabinet Color
2,015 x 1,195 x 99 mm
approx. 117 kg
Black
RADIATION REGULATIONS
IINPUT / OUTPUT
Vacant
DVI-D Input
Audio Input (L/R)
Component Input
Audio Input (L/R)
LAN Control
PC Input
Audio Input
Serial
(Slot1)
(Slot2)
(Slot3)
(Fixed)
DVI x 1
M3 jack x 1 0.5 V[rms]
BNC x 3 Y/G : with sync 1.0 V[p-p] (75 Ω)
P
B/B, PR/R: 0.7 V[p-p] (75 Ω)
M3 jack x 1 0.5 V[rms]
MINI D-sub 15-pin x 1
(Female)
Y/G : with sync 1.0 V[p-p] (75 Ω)
PB/B, PR/R: 0.7 V[p-p] (75 Ω)
HD/VD : 1.0 ~5.0 V[p-p]
(high impedance)
Plug & Play (VESA DDC 2B)
M3 jack x 1
D-sub 9-pin x 1 (External control), RS-232C compatible
ENVIRONMENTAL
Temperature
Humidity
Altitude
Operating Environment
0 °C to 40 °C
20 % to 80 % (Non condensation)
0 to 2,400 m
Temperature
Humidity
Altitude
Storage Environment
–20 °C to 60 °C
20 % to 90 % (Non condensation)
0 to 3,300 m
DC 3 V (2 x R6 (UM3) Size batteries)