Panasonic TX-28LK1F - Service Manual
Panasonic TX-28LK1F
26 pages
Loading...
Colour Television
TX-28LK1F
TX-25LK1F
TX-28SK1F
Z8 Chassis
SPECIFICATIONS
(Information in brackets {} refers to model TX-25LK1F)
(Information in brackets [ ] refers to model TX-28SK1F)
Power Source: 220-240V a.c., 50Hz
Power Consumption: 76W {72W} [76W]
Aerial Impedance: 75 unbalanced, Coaxial Type
Standby Power
Consumption: 0,9W
Receiving System: PAL-B/G, PAL-60
SECAM-B/G, SECAM-L/L’
M.NTSC (AV)
NTSC (AV only)
Receiving Channels:
VHF E2-E12 VHF H1-H2 (ITALY)
VHF A-H (ITALY) UHF E21-E69
CATV (S01-S05) CATV S1-S10 (M1-M10)
CATV S11-S20 (U1-U10) CATV S21-S41 (HYPERBAND)
Intermediate Frequency:
Video 38,9MHz, 33,9MHz
Audio 33,4MHz, 33,05MHz (NICAM,L NICAM)
33,16MHz (A2), 32,4MHz
40,4MHz, 39,75MHz (L’ NICAM)
Colour 34,47MHz (PAL)
34,5MHz, 34,65MHz
38,3MHz, 38,15MHz
Video/Audio Terminals:
AV1 IN Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 10k
RGB (21 pin) 0,7V p-p 75
AV1 OUT Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 1k
RCA IN Video 1V p-p 75
RCA IN Audio 500mV rms 10k
High Voltage: 28kV ± 1kV
Picture Tube: A66ECF50X04 66cm
{A59EEQ15X97} 59cm
[A66ECF50X04] 66cm
Audio Output: 2 x 10W (Music Power), 2 x 5W R.M.S.
8 Impedance
Headphones 8 Impedance
Accessories supplied: Remote Control
2 x R6 (UM3) Batteries
Dimensions:
Height: 571mm {522mm} [571mm]
Width: 778mm {718mm} [778mm]
Depth: 478mm {464mm} [478mm]
Net Weight: 31,5kg {26,75kg} [31,5kg]
Specifications are subject to change without notice.
Weights and dimensions shown are approximate.
NOTE: This Service Manual should be used in conjunction with the Z8 technical
guide.
TECHNISCHE DATEN
(Die Auskunft in den Klammern { } bezeicht sich auf das folgende Modell TX-25LK1F)
(Die Auskunft in den Klammern [ ] bezeicht sich auf das folgende Modell TX-28SK1F)
Netzpannung: 220-240V a.c., 50Hz
Leistungsaufnahme: 76W {72W} [76W]
Antennenimpedanz: 75 asymmetrisch, Koaxial-Typ
Standby Leistungsaufnahme: 0,9W
Empfangssystem: PAL-B/G, PAL-60
SECAM-B/G, SECAM-L/L’
M.NTSC (AV)
NTSC (nur AV Eingang)
Empfangsbereiche:
VHF E2-E12 VHF H1-H2 (ITALY)
VHF A-H (ITALY) UHF E21-E69
Zwischenfrequenz:
Video 38,9MHz, 33,9MHz
33,16MHz (A2) , 32,4MHz
40,4MHz, 39,75MHz (L’ NICAM)
Colour 34,47MHz (PAL)
34,5MHz, 34,65MHz
38,3MHz, 38,15MHz
Video/Audio Anschlüsse:
AV1 EINGANG Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 10k
RGB (21 pin) 0,7V p-p 75
AV1 AUSGANG Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 1k
RCA EINGANG Video 1V p-p 75
RCA EINGANG Audio 500mV rms 10k
Hochspannung: 28kV ± 1kV
Bildrohre: A66ECF50X04 66cm
{A59EEQ15X97} 59cm
[A66ECF50X04] 66cm
Ton Ausgangsleistung: 2 x 10W (Musikleistung), 2 x 5W R.M.S.
Lautsprecher 8 Impedanz
Kopfhörer: 8 Impedanz
Mitgel. Zubehör: Fernbedienung
2 x R6 (UM3) Batterien
Abmessungen:
Höhe: 571mm {522mm} [571mm]
Breite: 778mm {718mm} [778mm]
Tiefe: 478mm {464mm} [478mm]