Philips 55OLED754 - Environmental; European Energy Label; Product Fiche; End of Use
Philips 55OLED754
78 pages
Loading...
22
Environmental
22.1
European Energy Label
The European Energy Label informs you on the
energy efficiency class of this product. The greener
the energy efficiency class of this product is, the
lower the energy it consumes.
On the label, you can find the energy efficiency class,
the average power consumption of this product in use
and the average energy consumption for 1 year. You
can also find the power consumption values for this
product on the Philips website for your country
at www.philips.com/TVsupport
22.2
Product Fiche
55OLED754
• Energy Efficiency Class : B
• Visible Screen Size : 139 cm / 55 inch
• On Mode Power Consumption (W) : 140 W
• Annual Energy Consumption (kWh) * : 205 kWh
• Standby Power Consumption (W) ** : 0.3 W
• Display Resolution (Pixels) : 3840 x 2160
65OLED754
• Energy Efficiency Class : B
• Visible Screen Size : 164 cm / 65 inch
• On Mode Power Consumption (W) : 183 W
• Annual Energy Consumption (kWh) * : 268 kWh