Philips 55OLED754 - Specifications; Power; Reception; Display Resolution
Philips 55OLED754
78 pages
Loading...
23
Specifications
23.1
Power
Product specifications are subject to change without
notice. For more specification details of this product,
see www.philips.com/TVsupport
Power
• Mains power : AC 220-240V +/-10%
• Ambient temperature : 5°C to 35°C
For power consumption information, see
chapter Product Fiche.
23.2
Reception
• Aerial input : 75 ohm coaxial (IEC75)
• Tuner bands : Hyperband, S-Channel, UHF, VHF
• DVB : DVB-T2, DVB-C (cable) QAM
• Analogue video playback : SECAM, PAL
• Digital video playback : MPEG2 SD/HD (ISO/IEC
13818-2), MPEG4 SD/HD (ISO/IEC 14496-10), HEVC*
• Digital audio playback (ISO/IEC 13818-3)
• Satellite aerial input : 75 ohm F-type
• Input frequency range : 950 to 2150MHz
• Input level range : 25 to 65 dBm
• DVB-S/S2 QPSK, symbol rate 2 to 45M symbols,
SCPC and MCPC
• LNB : DiSEqC 1.0, 1 to 4 LNBs supported, Polarity
selection 14/18V, Band selection 22kHz, Tone burst
mode, LNB current 300mA max
* Only for DVB-T2, DVB-S2
23.3
Display Resolution
Diagonal screen size
• 55OLED754 : 139 cm / 55 inch
• 65OLED754 : 164 cm / 65 inch
Display resolution
• 3840 x 2160
23.4
Supported Input Resolution -
Video
Support Timing
Video support timing also includes field/frame rate
23.976Hz, 29.97Hz and 59.94Hz.
HDMI
• 480i
• 480p
• 576i
• 576p
• 720p
• 1080i
• 1080p
• 3840 x 2160p - 24Hz, 25Hz, 30Hz, 50Hz, 60Hz
HDMI - UHD
(Home) > Settings > General settings > Input
sources > HDMI (port) > HDMI Ultra HD
This TV can display Ultra HD signals. Some devices -
connected with HDMI - do not recognise a TV with
Ultra HD and might not work correctly or show
distorted picture or sound.
To avoid the malfunctioning of such a device, you can
set the signal quality to a level the device can handle.
If the device is not using Ultra HD signals, you can
switch off Ultra HD for this HDMI connection.
• The setting Optimal allows maximum up to Ultra HD
(50Hz or 60Hz) RGB 4:4:4 or YCbCr 4:4:4/4:2:2/4:2:0
signals.
• The setting Standard allows maximum up to Ultra
HD (50Hz or 60Hz) YCbCr 4:2:0 signals.
Component, Composite
Composite
• PAL, NTSC, SECAM
Component
• 480i - 60Hz
• 480p - 60Hz
• 576i - 50Hz
• 576p - 50Hz
• 720p - 50Hz, 60Hz
• 1080i - 50Hz, 60Hz
• 1080p - 50Hz, 60Hz