Philips 55OLED873 - 15 Specifications; Power; Reception; Display Resolution
Philips 55OLED873
53 pages
Loading...
15
Specifications
15.1
Power
Product specifications are subject to change without
notice. For more specification details of this product,
see www.philips.com/support
Power
• Mains power: AC 220-240V +/-10%
• Ambient temperature: 5°C to 35°C
15.2
Reception
• Aerial input: 75 ohm coaxial (IEC75)
• Tuner bands: UHF, VHF
• ATSC
Display Resolution
Diagonal screen size
• 55OLED873: 139 cm / 55 inch
• 65OLED873: 164 cm / 65 inch
Display resolution
• 3840 x 2160
15.4
Supported Input Resolution -
Video
Support Timing
Video support timing also includes field/frame rate
23.976Hz, 29.97Hz and 59.94Hz.
HDMI
• 480i - 24Hz, 25Hz, 30Hz, 50Hz, 60Hz
• 480p - 24Hz, 25Hz, 30Hz, 50Hz, 60Hz
• 576i - 24Hz, 25Hz, 30Hz, 50Hz, 60Hz
• 576p - 24Hz, 25Hz, 30Hz, 50Hz, 60Hz
• 720p - 24Hz, 25Hz, 30Hz, 50Hz, 60Hz
• 1080i - 24Hz, 25Hz, 30Hz, 50Hz, 60Hz
• 1080p - 24Hz, 25Hz, 30Hz, 50Hz, 60Hz
• 3840 x 2160p - 24Hz, 25Hz, 30Hz, 50Hz, 60Hz
HDMI - UHD
(Home) > Settings > All settings > General
settings > HDMI Ultra HD
This TV can display Ultra HD signals. Some devices -
connected with HDMI - do not recognize a TV with
Ultra HD and might not work correctly or show
distorted picture or sound.
To avoid the malfunctioning of such a device, you can
set the signal quality to a level the device can handle.
If the device is not using Ultra HD signals, you can
switch off Ultra HD for this HDMI connection.
• The setting Optimal* allows maximum up to Ultra
HD (50Hz or 60Hz) RGB 4:4:4 or YCbCr
4:4:4/4:2:2/4:2:0 signals.
• The setting Standard allows maximum up to Ultra
HD (50Hz or 60Hz) YCbCr 4:2:0 signals.
• The setting Off is to watch videos with Full HD.
* Available when Source is set to HDMI 2 or HDMI 3
Component, Composite
Composite
• PAL, NTSC, SECAM
Component
15.5
Supported Input Resolution -
Computer
• 640 x 480 - 60Hz
• 800 x 600 - 60Hz
• 1024 x 768 - 60Hz
• 1280 x 800 - 60Hz
• 1280 x 960 - 60Hz
• 1280 x 1024 - 60Hz
• 1366 x 768 - 60Hz
• 1440 x 900 - 60Hz
• 1920 x 1080 - 60Hz
• 3840 x 2160 - 60Hz