Do you have a question about the Powermate PM0422505.02 and is the answer not in the manual?
Details the 120V, 20 Amp duplex receptacle and power limits.
Explains the AC circuit breaker, tripping, and reset procedures.
| Model | PM0422505.02 |
|---|---|
| Type | Portable Generator |
| Starting Wattage | 2250W |
| Rated Watts | 1800W |
| Starting Watts | 2250W |
| Fuel Type | Gasoline |
| Run Time at 50% Load | 11 hours |
| Starting Method | Recoil |
| Engine Type | OHV |
| Outlet Types | 120V 20A Outlets |