Do you have a question about the Powermate PM0496504.17 and is the answer not in the manual?
Details various receptacles (120/240V, 120V GFCI, 120V) and panel meters (Voltmeter, Hour Meter).
Explains AC circuit breakers for overload protection and their reset mechanism.
Details what is covered, not covered, and limitations on implied warranties.
Instructions on how to get replacement parts and service from Coleman Powermate Service Centers.
| Model | PM0496504.17 |
| Fuel Type | Gasoline |
| Starting System | Recoil |
| Run Time at 50% Load | 10 Hours |
| Starting Watts | 4965 W |
| Outlets | 4 x 120V 20A |