Ryobi CMD-1802M - Tekniska Egenskaper
Ryobi CMD-1802M
Loading...
SÄKERHETSFÖRESKRIFTER
Låt din borrmaskin/skruvdragare repareras av en
kompetent tekniker. Detta elektriska verktyg uppfyller
nuvarande säkerhetsstandarder. Alla reparationer
måste utföras av en kompetent tekniker, som använder
ursprungliga reservdelar. Underlåtenhet att följa denna
föreskrift kan innebära risker för användaren.
Glöm inte att sladdlösa verktyg alltid är klara att
sättas i funktion, eftersom de inte behöver anslutas
till ett eluttag. Var medveten om riskerna när du
transporterar ett sladdlöst verktyg, samt vid justering
eller byte av tillbehör. Iaktta alltid föreskrifterna, för att
minska riskerna för brand, elstöt och kroppsskador.
Undvik all kontakt med batterivätska, om sådan
sprutar ut vid användning i extrema förhållanden.
Om du får vätska i ögonen, sök omedelbart läkarhjälp.
Placera inte ett batteridrivet verktyg eller ett
batteri i närheten av eld eller en värmekälla.
Du minskar därmed riskerna för explosion och
kroppsskador.
VARNING
Batterierna frigör väte och kan explodera i närheten
av en antändningskälla som t. ex. tändlåga.
Använd aldrig ett batteridrivet verktyg i närheten av
öppen eld, för att minska riskerna för allvarliga
kroppsskador. Rester och kemiska produkter kan
slungas ut, om ett batteri exploderar. Om detta
händer, spola omedelbart det berörda området
med rent vatten.
TEKNISKA EGENSKAPER
Modell CMD-1802M CMI-1802M
Spänning 18 V 18 V
Chuckens kapacitet 13 mm 13 mm
Strömbrytare Variabel Variabel
hastighet hastighet
Tomgångshastighet
(borrning):
- hastighet 1 0 - 370 min
-1
0 - 390 min
-1
- hastighet 2 0 - 1350 min
0 - 1350 min
Tomgångshastighet
(slagborrning):
Max. vridmoment 35 Nm 35 Nm