Sharp AQUOS LC-65E77U - User Manual
Sharp AQUOS LC-65E77U
2 pages
Loading...
E77U Series
LC-65E77U, LC-60E77U, LC-52E77U, LC-46E77U, LC-40E77U
HDTV AQUOS® LCD TVs
The AQUOS® E77U series, in 65" Class (64-33/64" Diagonal), 60" Class (TBD Diagonal), 52" Class (52-1/32" Diagonal),
46" Class (45-63/64" Diagonal) and 40" Class (40" Diagonal), sets a new standard for large-screen flat-panel
capability for viewing angle convenience, and is also easily removed for wall-mounting applications.
Features:
Full HD 1080p (1920 x 1080) Resolution for the sharpest
picture possible.
10-Bit ASV Superlucent LCD Panel from Sharps state-of-
the-art Kameyama factory for a more lifelike picture,
truer blacks, reduced reflection and fast response time.
120Hz Fine Motion Enhanced for the ultimate in fast-
motion picture quality.
Wide Viewing Angles (176°H x 176°W) Sharp's AQUOS®
LCD TV viewing angles are so wide, you can view the
TV clearly from practically anywhere in the room.
AQUOS Link™ enables convenient control of AQUOS
Blu-ray Disc™ players.
High Brightness (450 cd/m
2
) AQUOS LCD TVs are very
bright. You can put them virtually anywhere even
near windows, doors or other light sources and the
picture is still vivid.
Built-in ATSC / QAM / NTSC Tuners provide access to
DTV and analog TV channels.*
1
Seven 1080p Compatible Inputs including five HDMI™*
(v 1.3 with Deep Color) and two HD component inputs.
X
D
* 4 HDMI™ on 40"