Sharp LC-37X20E
192 pages
Loading...
LC-32X20E/S/RU, LC-37X20E/S/RU
8 – 1
LC32X20E
Service Manual
CHAPTER 8. SCHEMATIC DIAGRAM
[1] DESCRIPTION OF SCHEMATIC DIAGRAM
VOLTAGE MEASUREMENT CONDITION:
1. The voltages at test points are measured on exclusive AC adaptor and the stable supply voltage of AC 230V.
Signals are fed by a colour bar signal generator for servicing purpose and the above voltages are measured with a 20k ohm/V tester.
INDICATION OF RESISTOR & CAPACITOR:
RESISTOR
1. The unit of resistance “” is omitted.
(K=k=1000 , M=M).
2. All resistors are ± 5%, unless otherwise noted.
(K= ± 10%, F= ± 1%, D= ± 0.5%)
3. All resistors are 1/16W, unless otherwise noted.
CAPACITOR
1. All capacitors are µF, unless otherwise noted.
(P=pF=µµF).
2. All capacitors are 50V, unless otherwise noted.