Sharp LC-37X20E - Page 85
Sharp LC-37X20E
192 pages
Loading...
LC-32X20E/S/RU, LC-37X20E/S/RU
5 – 13
2.8. IC2002 (RH-iXB986WJN8Q)
2.8.1 Pin Connections and short description
62 R2X0+ I TMDS input Port 2 data pairs.
61 R2X0- I
65 R2X1+ I
64 R2X1- I
68 R2X2+ I
67 R2X2- I
59 R2C+ I TMDS input Port 2 clock pair.
58 R2C- I
7 TX0+ O TMDS output data pairs.
8TX0- O
4TX1+ O
5TX1- O
1TX2+ O
2TX2- O
10 TXC+ O TMDS output clock pair.
11 TXC- O
of the voltage swing. The recommended value is 750.
Power and Ground Pins
23, 43, 55, 63 AVCC33 Analog VCC. Connect to 3.3V supply.
AVCC18 Analog VCC. Connect to 1.8V supply.
AGND — Analog GND.
33, 73 DVCC18 Digital VCC. Connect to 1.8V supply.
34, 74 DGND Digital GND.
Pin No. Pin Name I/O Pin Function
1 SHIP_EN O SHIP (CSI) processing enabled/disabled selection signal
2 CS_CPLD O CPLD chip select
3 N_SRESET O Reset
4 PM_REQ O Request signal (Communication request at H)
5 IR_PASS O Remote control signal external through switching
6 Vc1 Internal voltage drop power terminal
7 X2 I Sub clock (32.768kHz)
8 X1 O Sub clock (32.768kHz)
9 N_RESET I System reset
10 OSC2 O System clock (20.00MHz)
11 Vss GND
12 OSC1 I System clock (20.00MHz)
13 Vcc Power supply (+3.3V)