Sharp LC-37X20S - Major IC Informations; Chapter 5. Major IC Informations
Sharp LC-37X20S
192 pages
Loading...
5 – 1
LC32X20E
Service Manual
CHAPTER 5. MAJOR IC INFORMATIONS
[1] MAJOR IC INFORMATIONS
1. MAJOR IC INFORMATIONS
1.1. IC7504 (VHiTDA9886+-1Y)
modulation, including sound AM and FM processing.
1.2. IC7507 (VHiCE6353++-1Q)
A/D converter capable of accepting direct IF integrated digital filtering and requires only a single 8 MHz channel SAW filter for 6, 7 and 8 MHz COFDM
signal reception, plus a 7-bit ADC for RF level indication.
1.3. IC506 (VHiMM3151XQ-1Q)
The selected output signal is fed to IC3301 (IXC010WJ) of the video processor circuit.
1.4. IC1402 (VHiR2S15502-1Y)
R2S15502SP is a Sound Multiplex Decoder IC.
It supports the NICAM and A2 system.
1.5. IC1403 (VHiTAS3108D-1Y)
The 48bit DSP core has a processing capability of 135MHz and 675MIPS and realizes the high-quality audio processing.
1.6. IC1404 (VHiAK4683EQ-1Q)
noise. It also incorporates the digital audio receiver (DIR) and transmitter (DIT) compatible with 192kHz and 24bit. The DIR automatically detects
set through the serial µP I/F.
1.7. IC1301 (VHiYDA147SZ-1Y)
High-efficiency digital audio power amplifier IC with maximum power output of 20W (Vddp=14V, RL=4) x 2ch.
1.8. IC402 (VHiBD9305AF-1Y)
1ch step-down switching regulator control
It supplies a power supply voltage of +5.0V.
1.9. IC9601/9603/9604/9606 (VHiTPS40055-1Y)
DC/DC converter IC. It supplies power supply voltages of 3.3/1.8/1.3/1.2V.
nal loop compensation. It is also provided with the stabilized 10V gate drive power supply for the boot strap charging circuit of the high-side N channel
MOSFET and the driver for the low-side synchronous rectification MOSFET.
1.10. IC9602 (VHiMP2367DN-1Y)
Monolithic step down regulator.
It supplies a power supply voltage of D5.0V.
Programmable Soft-Start.
Fixed 340kHz frequency.