Sharp LC-70EQ10U - TV (for the LE657 U Model)
Sharp LC-70EQ10U
152 pages
Loading...
>>
<<
Specifications
TV (For the LE657U model)
Item Model: LC-90LE657U
LCD panel
Size 90" Class (90 1/64" Diagonal)
Resolution 2,073,600 pixels (1,920 x 1,080)
TV Function
TV-standard (CCIR) American TV Standard ATSC/NTSC System
Receiving Channel
VHF/UHF VHF 2-13ch, UHF 14-69ch
CATV 1-135ch (non-scrambled channel only)
Digital Terrestrial Broadcast (8VSB) 2-69ch
Digital cable*1 (64/256 QAM) 1-135ch (non-scrambled channel only)
Audio multiplex BTSC System
Audio out 10W x 2 + 15W (WF)
Terminals
Back panel vertical side
HDMI IN 1 HDMI in with HDCP
HDMI IN 2 HDMI in with HDCP, Audio in 3.5 mm stereo jack)
HDMI IN 3 HDMI in with HDCP, ARC
HDMI IN 4 HDMI in with HDCP, MHL
AUDIO OUT Audio out (Ø 3.5 mm stereo jack)
USB 1 Photo/Music/Video mode, Software update, USB keyboard/mouse, Wallpaper Picture
Back panel surface side
COMPONENT IN COMPONENT in
VIDEO IN 1 AV in
VIDEO IN 2 AV in
PC IN ANALOG RGB (PC) in (15-pin mini D-sub female connector), Audio in (Ø 3.5 mm stereo jack)
RS-232C 9-pin D-sub male connector
Back panel horizontal side
ANT/CABLE
75
Unbalance, F Type x 1 for Analog (VHF/UHF/CATV) and Digital (AIR/CABLE)
AUDIO IN Audio in (Ø 3.5 mm stereo jack)
DIGITAL AUDIO OUT Optical Digital audio out x 1 (PCM/Dolby Digital/DTS)
ETHERNET Network connector
USB 2 Photo/Music/Video mode, Software update, USB keyboard/mouse, Wallpaper Picture
OSD language English/French/Spanish
Power Requirement AC 120 V, 60 Hz
On Mode Power 138 W
Power Consumption 381 W (0.1 W Standby with AC 120 V)
Weight
TV + stand 150.0 lbs./68.0 kg
TV only 141.1 lbs./64.0 kg
Dimensions*2
(W x H x D)(inch)
TV + stand 80 7/8 x 48 61/64 x 17 3/32
TV only 80 7/8 x 47 11/16 x 4 37/64
Operating temperature +32°F to +104°F (0°C to +40°C)