Sharp LC-70LE632U - Brochure & Specs Manual
Sharp LC-70LE632U
2 pages
Loading...
LE632 Series
LC-70LE632U
AQUOS® LCD HDTV
The AQUOS® LC-70LE632U 70” Class (69.5” Diagonal) is a high-performance large screen LCD TV. The Sharp
has built-in ATSC/QAM/NTSC tuners and 4 HDMI® inputs, compatible with 1080p signals, as well as 2 HD
1080p component inputs. It features a sleek piano black cabinet and subtle recessed
bottom-mounted speakers.
This fully featured series also incorporates the Sharp proprietary 120Hz Fine Motion Enhanced feature,
system, AQUOS Advantage
sm
Live. And, with built-in Wi-Fi, connectivity is easier than ever. A built-in media
player allows for playback of video, music, and photos via the USB port.
Features
Full HD 1080p (1920 x 1080) Resolution - with more than
8 million dots for the sharpest picture possible.
Full Array UltraBrilliant LED System - includes a unique
double-dome light amplifier lens and multifluorescents,
enabling high brightness and color purity.
120Hz Fine Motion Enhanced - for improved fastmotion