Sharp SJ-IF90PB
Loading...
24
Keep adequate ventilation space around the
refrigerator.
•Thegureshowsthe
minimum required
space for installing
the refrigerator. The
measurement condition
of power consumption
is conducted under
a different space
dimension.
•By keeping greater
space, the refrigerator may consume a less amount
of power consumption.
•If use the refrigerator in the smaller space
dimensionthangured,itmaycausetemperature
rise in the unit, loud noise and failure.
•The space between the rear of the refrigerator and
the wall should be 60mm or more, and less than
75mm.
If the space is wider than 75mm, you may get
injured by touching compressor and its peripheral
parts which are extremely hot during the operation.
Overall space required in use
Installation
Free standing type
90mm
or more
60mm
or more
60mm
1180 mm
1500 mm