Sharp SJ-IF90PB - Care and Cleaning
Sharp SJ-IF90PB
Loading...
30
Power consumption
Power consumption of this model is measured according to the
international standard of refrigerator performance.
If the refrigerator is operated with the
accessories (shaded area) taken out, it
worksunderthemostenergyefcient
condition.
•The amount of power consumption
of this model is measured with these
accessories taken out as indicated
shaded area.
•The amount of power
consumption of this model
is measured under the
space dimensions on the
right picture.
Keep the ventilation space as much as
possible around the refrigerator.
Keep your refrigerator out of direct sunlight,
and do not place it next to heat generating
appliance.
Avoid opening the door as much as possible.
Hot foods should be cooled before storing.
Place the food evenly on the shelves to allow
thecoolairtocirculateefciently.
Tips for saving energy
300mm
90mm
300mm
60mm