SKY-WATCHER 13065EQ2 - Page 2
SKY-WATCHER 13065EQ2
7 pages
Loading...
Assembling Your Telescope
Aligning the Finderscope
Balancing Telescope
Using the Equatorial Mount (EQ2)
Using the Oculars
Proper Care for Your Telescope
Operating Your Telescope
Tripod Set up
Telescope Assembly
Finderscope Assembly
Eyepiece Assembly
Suggested Reading
3
5
5
TABLE OF CONTENTS
Follow the instructions for your specific
model in the manual. Read the entire instructions
carefully before beginning. Your telesope should
be assembled during daylight hours. Choose a
large, open area to work to allow room for all
parts to be unpackaged.
B
efore you begin
If you are interested in submitting telephotographs taken with
Sky-Watcher telescopes, or articles concerning any Sky-Watcher
products, please call us at 604-241-7027.
Canada: 604-270-2813
between 9:00AM and 3:00PM PST
Outside Canada: Please contact your dealer for
technical support.
T
echnical Support
Never use your telescope to look directly at the sun.
Permanent eye damage will result. Use a proper solar
filter for viewing the sun. When observing the sun,
place a dust cap over your finderscope to protect it
from exposure. Never use an eyepiece-type solar filter
and never use your telescope to project sunlight onto
another surface, the internal heat build-up will damage
the telescope optical elements.
C
aution!
2
T
echnical Specifications
Optical Design
Diameter
Focal Length
f/ratio
Highest Practical
Power
Fainest Steller
Magnitude
Resolving Power
(arc sec.)
Finderscope
Focuser Diameters
Mount Type
Slow Motion
Control
Accessory Tray
Tripod
Tube Dimensions
Tripod Height
Newtonian
130mm
650mm
f/5
260x
13.3
0.9
6x30
1.25"