Sony BDV-E4100 - Page 64
Sony BDV-E4100
72 pages
Loading...
64
US
BDV-E6100/BDV-E4100/BDV-E3100/BDV-E2100
D:\NORM'S JOB\SONY HA\SO120029\BDV-
E6100_4100_3100_E2100\4446733111_US (U2)\100ADD.fm
masterpage: Left
LAN Section
LAN (100) terminal
100BASE-TX Terminal
Wireless LAN Section
Blu-ray Disc/DVD receiver
(HBD-E6100/HBD-E4100/
HBD-E3100/HBD-E2100)
Standards Compliance
IEEE 802.11 b/g/n
Frequency and Channel
2.4 GHz band: channels 1–11
Bluetooth Section
Communication system
Bluetooth Specification version 3.0
Output
Bluetooth Specification Power Class 2
Maximum communication range
Line of sight approx. 10 m (33 ft)
1)
Frequency band
2.4 GHz band
Modulation method
FHSS (Freq Hopping Spread Spectrum)
Compatible Bluetooth profiles
2)
A2DP 1.2 (Advanced Audio Distribution
Profile)
AVRCP 1.3 (Audio Video Remote
Control Profile)
Supported Codecs
3)
SBC
4)
, AAC
Transmission range (A2DP)
20 Hz – 20,000 Hz (Sampling frequency
44.1 kHz, 48 kHz)
1)
The actual range will vary depending on factors
such as obstacles between devices, magnetic
fields around a microwave oven, static
electricity, cordless phone, reception
sensitivity, antenna’s performance, operating
system, software application, etc.
2)
Bluetooth standard profiles indicate the purpose
of Bluetooth communication between devices.
Codec: Audio signal compression and
conversion format
4)
Subband Codec
FM Tuner Section
System
PLL quartz-locked digital synthesizer
Tuning range
87.5 MHz – 108.0 MHz (100 kHz step)
Antenna (aerial)
FM wire antenna (aerial)
Speakers
Front/Surround (SS-TSB123) for
BDV-E6100
Front (SS-TSB123) for BDV-E4100
Dimensions (w/h/d) (approx.)
100 mm × 650 mm × 100 mm (4 in ×
25
/
8
in × 4 in) (wall-mounted part)
260 mm × 1,200 mm × 260 mm
(10
/
in × 47
in × 10
in) (whole
speaker)
Mass (approx.)
Front: 1.3 kg (2 lb 14 oz) (wall-mounted
part with speaker cord)
2.9 kg (6 lb 7 oz) (whole speaker)
Surround: 1.4 kg (3 lb 2 oz)
(wall-mounted part with
speaker cord)
3.0 kg (6 lb 10 oz) (whole
speaker)
Front/Surround (SS-TSB122) for
BDV-E3100
Surround (SS-TSB122) for
BDV-E4100
Dimensions (w/h/d) (approx.)
90 mm × 205 mm × 91 mm (3
5
8
in ×
in × 3
5
in)
Mass (approx.)
Front: 0.53 kg (1 lb 3 oz) (with speaker
cord)
Surround: 0.62 kg (1 lb 6 oz) (with
speaker cord)
Front/Surround (SS-TSB121) for
95 mm × 189 mm × 80 mm (3