Sony STR-DA1000ES - Service Manual
Sony STR-DA1000ES
120 pages
Loading...
SERVICE MANUAL
FM STEREO FM/AM RECEIVER
SPECIFICATIONS
STR-DA1000ES/DB790
Photo: STR-DA1000ES
Ver. 1.5 2006.11
US Model
Canadian Model
STR-DA1000ES
AEP Model
UK Model
E Model
Australian Model
Chinese Model
STR-DB790
– Continued on next page –
This receiver incorporates Dolby* Digital and Pro
Logic Surround and the DTS** Digital Surround
System.
* Manufactured under license from Dolby
Laboratories.
“Dolby”, “Pro Logic” and the double-D symbol are
trademarks of Dolby Laboratories.
**“DTS” and “DTS Digital Surround” are registered
trademarks of Digital Theater Systems, Inc.
AUDIO POWER SPECIFICATIONS
POWER OUTPUT AND TOTAL HARMONIC
DISTORTION:
(Models of area code U only)
With 8 ohm loads, both channels driven, from
20 – 20,000 Hz; rated 100 watts per channel minimum
RMS power, with no more than 0.09% total harmonic
distortion from 250 milliwatts to rated output.
Amplifier section
POWER OUTPUT
STR-DA1000ES:
Rated Power Output at Stereo Mode
(8 ohms 20 Hz – 20 kHz, THD 0.09%) 100 W + 100 W
(4 ohms 20 Hz – 20 kHz, THD 0.09%) 80 W + 80 W
Reference Power Output
(8 ohms 20 Hz – 20 kHz, THD 0.09%)
FRONT
1)
: 100 W + 100 W
CENTER
1)
: 100 W
SURR
: 100 W + 100 W
SURR BACK
100 W + 100 W
(4 ohms 20 Hz – 20 kHz, THD 0.09%)
FRONT
: 80 W + 80 W
CENTER
: 80 W
SURR
: 80 W + 80 W
SURR BACK
80 W + 80 W
(8 ohms 1 kHz, THD 0.7%)
: 100 W + 100 W
: 100 W
: 100 W + 100 W
: 100 W
(4 ohms 1 kHz, THD 0.7%)
: 90 W + 90 W
: 90 W
: 90 W + 90 W
: 90 W
: 90 W + 90 W
: 90 W
: 90 W + 90 W
: 90 W
: 80 W + 80 W
: 80 W
: 80 W + 80 W
: 80 W
1) Depending on the sound field settings and the
source, there may be no sound output.
2) Measured under the following conditions:
3) Measured under the following conditions:
Frequency response
Inputs (Analog)
Area code Power requirements
S
CN
P, MY, CEL, CEK, AU, 230 V AC, 50 Hz
TW 110 V AC, 60 Hz
Area code Power requirements
KR 220 V AC, 50 Hz
PHONO RIAA equalization curve
±0.5 dB
MULTI CH IN, CD/
SACD, MD/TAPE, DVD,
TV/SAT, VIDEO 1, 2, 3
10 Hz – 100 kHz
+0.5/–2 dB (when
ANALOG DIRECT is
selected)
PHONO Sensitivity: 2.5 mV
Impedance: 50 kilohms
S/N
3)
: 86 dB (A, 2.5
mV
4)
MULTI CH IN, CD/
SACD, MD/TAPE, DVD,
TV/SAT, VIDEO 1, 2, 3
Sensitivity: 150 mV
Impedance: 50 kilohms
S/N
4)
: 96 dB
(A, 150 mV
5)
STR-DB790:
(8 ohms 1 kHz, THD 0.7%) 90 W + 90 W
3)
(4 ohms 1 kHz, THD 0.7%) 80 W + 80 W