Sony STR-DA1500ES - Service Manual
Sony STR-DA1500ES
55 pages
Loading...
SERVICE MANUAL
Published by Sony EMCS (Malaysia) PG Tec
Sony Corporation
Audio & Video Business Group
FM STEREO / FM-AM RECEIVER
2009E08-1
©
US Model
Canadian Model
AEP Model
UK Model
Ver. 1.0 2009.05
STR-DA1500ES
– Continued on next page –
Speci cations
AUDIO POWER
SPECIFICATIONS
POWER OUTPUT AND TOTAL
HARMONIC DISTORTION:
(Models of area code UC only)
With 8 ohms loads, both channels driven, from
20 – 20,000 Hz; rated 95 watts per channel minimum
RMS power, with no more than 0.09% total harmonic
distortion from 250 milliwatts to rated output.
Ampli er section
Models of area code UC
1)
Minimum RMS Output Power
(8 ohms, 20 Hz – 20 kHz, THD 0.09%)
95 W + 95 W
Stereo Mode Output Power (8 ohms, 1 kHz,
THD 0.7%)
105 W + 105 W
1)
Measured under the following conditions:
Area code Power requirements
US, CND 120 V AC, 60 Hz
AEP, UK 230 V AC, 50 Hz
Frequency response
PHONO RIAA equalization curve
±0.5 dB
Analog 10 Hz – 70 kHz +0.5/–2 dB
(Bass: 0 dB, Treble: 0 dB)
Inputs
PHONO Sensitivity: 2.5 mV
Impedance: 50 kohms
S/N
2)
: 90 dB
(A, 20 kHz LPF)
3)
Analog Sensitivity: 150 mV/
50 kohms
S/N
2)
: 96 dB
(A, 150 mV
3)
Outputs (Analog)
AUDIO OUT Voltage: 150 mV/10
kohms
Equalizer
Gain levels ±10 dB, 1 dB step
INPUT SHORT (Bass: 0 dB, Treble: 0 dB).
Weighted network.
FM tuner section
Tuning range 87.5 - 108.0 MHz
Antenna (aerial) FM wire antenna (aerial)
Antenna (aerial) terminals
75 ohms, unbalanced
Intermediate frequency
10.7 MHz
AM tuner section
Tuning range
Area code Tuning scale
10 kHz step 9 kHz step
US, CND 530 – 531 –
1,710 kHz 1,710 kHz
AEP, UK – 531 –
1,602 kHz
Antenna (aerial) Loop antenna (aerial)
Intermediate frequency
450 kHz