VESTEL 49FA9000 - User Manual
VESTEL 49FA9000
122 pages
Go to English
Loading...
TELEViZYON
KULLANIM KILAVUZU
OPERATING INSTRUCTIONS
3D SMART 49FA9000 49” LED TV
Table of Contents
Questions and Answers
  • K
    Kimberly HodgesAug 18, 2025
    Why won't my VESTEL 49FA9000 turn on?
    • M
      Mark HollandAug 18, 2025
  • Y
    ycarrAug 20, 2025
    What to do if my VESTEL 49FA9000 LED TV has no display?
    • G
      gilbertrossAug 20, 2025
  • C
    Connie JordanAug 23, 2025
    Why is the image quality bad on my VESTEL 49FA9000?
    • R
      Rachel WadeAug 23, 2025
  • S
    Sarah TerrellAug 26, 2025
    What to do if my VESTEL 49FA9000 LED TV remote control does not work?
    • M
      Marvin ObrienAug 26, 2025
  • J
    Joseph KennedyAug 28, 2025
    What to do if my VESTEL 49FA9000 LED TV is displaying but has no sound?
      Michael HillAug 28, 2025
  • R
    Robert HoltAug 31, 2025
    Why do videos not stream properly on my VESTEL 49FA9000?
      ronald19Aug 31, 2025
  • C
    Carmen TaylorSep 2, 2025
    What to do if I can't select input options on my VESTEL 49FA9000?
    • J
      Joshua WilliamsSep 2, 2025
  • A
    Alejandro PerkinsSep 5, 2025
    How to fix error messages about connection problems on VESTEL 49FA9000 LED TV?
      Joseph WaltersSep 5, 2025
    jenniferelliottSep 7, 2025
    What to do if my VESTEL 49FA9000 display is bad in computer mode?
    • A
      Anna CookSep 7, 2025
  • D
    David RivasSep 9, 2025
    Why is sound only coming from one speaker on my VESTEL 49FA9000?
    • T
      Theresa JohnsonSep 9, 2025
VESTEL 49FA9000 Specifications
General IconGeneral
TV BroadcastingPAL BG/DK/II’ SECAM BG/DK
Receiving ChannelsVHF (BAND I/III) - UHF (BAND U) - HYPERBAND
Number of Preset Channels10.000
Channel IndicatorOn Screen Display
Display49”
RF Aerial Input75 Ohm (unbalanced)
Operating Voltage220-240V AC, 50Hz.
Power Consumption (W)100W
AudioGerman+Nicam Stereo
Audio Output Power (WRMS.) (10% THD)2x10W
Operation temperature and operation humidity0ºC up to 40ºC, 85% humidity max